A3 Haber

Giresun’da sel felaketi: Beş ölü

Giresun’da sel felaketi: Beş ölü

Giresun’da sel felaketi: Beş ölü
Ağustos 23
08:23 2020

Giresun’da akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur nedeniyle bazı ilçelerde sel ve heyelan meydana gelmesinin ardından felaketin bilançosu ağırlaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sel felaketinde ölü sayısının beşe yükseldiğini duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Giresun’dan açıklama yaptı. Dereli, Doğankent ve Yağlıdere’de hasarın büyük olduğunu söyleyen Soylu, 133 yurttaşın kutarıldığı, 3 yurttaşın kurtarılmayı beklediği bilgini verdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, can kaybı sayısının beşe yükseldiğini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Şehrin silueti değişti” yorumunda bulundu. 138 köy yolunun da ulaşıma kapandığı öğrenildi.

Şiddetli yağış dolayısıyla sel ve heyelanların yaşandığı Giresun’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Merkezinde yetkililerle görüştü. Soylu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 22 Ağustos günü sabah itibarıyla Giresun’da başlayan yağmurun öğleden sonra şiddetini artırdığını söyledi.

Meteorolojinin verdiği bilgilere göre yağmurun 137 kilogram yoğunluğa kadar ulaştığına dikkat çeken Soylu, yağışın birçok ilçeyi etkisi altına aldığını anlattı.

Bakan Soylu, birçok ilçede yağmurun etkisiyle oluşan sel ve heyelanların ciddi hasar meydana getirdiğini söyledi.

İlgililerle bir araya gelerek değerlendirme yaptıklarını anlatan Soylu, “Şu anda söyleyeceklerimiz, sabah söyleyeceklerimizin çok altında olabilir çünkü hava aydınlandığı zaman göreceğimiz manzaranın biraz daha maliyetinin yüksek olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

“Beş jandarmanın bulunduğu araç sular içerisinde kaldı”

Kapalı olan yolların bulunduğuna işaret eden Soylu, şu bilgileri paylaştı:

Tirebolu-Doğankent yolumuz şu anda kapalı. Maalesef Tirebolu-Doğankent yolunun üzerinde Doğankent’e giderken bir jandarma aracımız, içerisinde 5 jandarmamızın bulunduğu araç 12. kilometresinde bir menfezde suların içerisine gömülü olarak kaldı. Şu anda Jandarma Bölge Komutanımız orada, arama kurtarma timlerimiz orada, aracı görüyorlar ama ulaşamıyorlar ve yine orada bir iş makinesi, bir ekskavatörde bir operatör de yine maalesef kayıp. Yani Tirebolu-Doğankent yolunda şu anda 5 metrelik bir menfezin çökmesi ile menfezin üzerinden araçların geçmesi esnasında 5 jandarmamız, bir de operatörümüzün kayıp olduğunu söyleyebilirim. Buradaki arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 40-45 metrelik, bir taraftan 10-15 metrelik mesafe olmasına rağmen, suyun yüksekliği sebebiyle ulaşılamıyor.”

‘Toplam 11 kişi kayıp” 

Bölgede 11 kişinin kayıp olduğu bilgisini paylaşan Soylu, “Tirebolu’da 1 kişi, merkez Çaldağ’da 3 kişi, Espiye’de 1 kişi, Dereli Akkaya köyünde 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişinin de kayıp olduğu ihbarını aldık. Toplam 11 kişi kayıp ihbarımız ve kayıp bilgimiz şu anda söz konusu. Bunun ötesinde, bu bahsettiğim ilçelerin bir bölümünün köylerinden bilgi aldığımız var, bilgi alamadıklarımız var ama şu anda muhtarlarla irtibat kuran arkadaşlarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımızın verdiği bilgiler bu noktadadır” dedi.

Yollar kapandı

Soylu ayrıca, Giresun Dereli, Espiye, Yağlıdere, Tirebolu, Doğankent, Çaldağ-İnişdibi yollarının ulaşıma kapandığını, son aldığı bilgilere göre Çaldağ-İnişdibi yolunun açıldığını, diğer yolların da açılması için gerekli çalışmaların yapılmaya çalışıldığını anlattı.

Tüm arama kurtarma ekiplerinin seferber edilmiş durumda olduğunu kaydeden İçişleri Bakanı, “AFAD ekiplerimiz çevre illerden şu anda intikal halindeler. Jandarma arama kurtarma timleri hem Ankara’dan hem de Rize’den intikal halindeler. Ankara’dan gelen Samsun’a kadar geldi” ifadesini kullandı.

Giresun’daki yurttaşlara uyarı

Bakan Soylu, Giresun’daki yurttaşlara şu uyarıları yaptı:

“Yarın özellikle Çanakçı, Görele ve Doğankent’te 50 ila 100 kilogram yağmur bekleniyor, Meteorolojiden aldığımız bilgiler çerçevesinde. Özellikle Çanakçı’da yağar, o da Görele’yi de etkisi altına alırsa, buradan Görele’deki vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum, dere kenarlarında ve suyun basabileceği noktalarda olmamanız gerekmektedir. Bunu şu anda Görele’deki arkadaşlarımız anons ediyorlar, etmeye de devam edecekler. Yine Çanakçı’daki vatandaşlarımıza da aynı duyuruyu yapmak isterim, Doğankent’e de yapmak isterim.”

Suya iyice doyan toprağın sel ve heyelana daha da elverişli hale geldiğinin altını çizen Soylu, “Onun için gerekli tedbirleri hem biz alıyoruz hem de vatandaşımızın bu konuda tedbirli olmasını bir kez daha buradan söylemek istiyorum. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: İlk defa böyle büyük bir doğal afet görüyorum

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Giresun’daki sel felaketine ilişkin konuştu.

Pakdemirli, şunları söyledi:

“Şehrin silüeti ve seviyesi tamamen değişmiş durumda. Belki şu an iki metre toprağa basıyoruz ama tahmin ediyorum dün bu seviye 2-3 metre daha aşağıdaydı. Yol tabelalarını görüyoruz. Dükkanların bazılarının tavanına kadar kum ve toprakla dolmuş durumda.

Üzülerek söylüyorum ki meteorolojik uyarıları kaymakamlık, valilik, muhtarlıklara göndermemize rağmen maalesef vatandaşımız ‘bize bir şey olmaz’ diyerek uyarıları dikkate almıyor. Maalesef bu da can kayıplarına yol açıyor. Zarar gören tüm ilçelerimizle alakalı hem temizlik hem de tespit çalışmalarını yapıyoruz. Böyle bir felaketin yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri alacağız.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER