A3 Haber

DSÖ’den aşı açıklaması: Tünelin sonunda ışık göründü

DSÖ’den aşı açıklaması: Tünelin sonunda ışık göründü
Ağustos 24
16:50 2020

WHO Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus, aşı çalışmalarında gelinen son noktaya ilişkin bilgi verdi. Ghebreyesus, “Tünelin sonunda ışık göründü” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) için çok uluslu COVAX aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu belirterek, “Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında. Tünelin sonunda ışık göründü” dedi.

İsviçre’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, ülkelerin, DSÖ öncülüğündeki COVAX aşı çalışmalarına finansal destek vermesi çağrısında bulundu. Aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu aktaran Ghebreyesus, bunlara ABD, Rusya ve Çin’in dahil olup olmadığına ise açıklık getirmedi.

DSÖ, 18 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Meksika, Norveç, Fas, Suudi Arabistan, İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Belçika ve Avrupa Komisyonu’nun, COVAX aşı çalışmalarının da yer aldığı “ACT-Accelerator” programına dahil olduğunu açıklamıştı. Ghebreyesus, Covid-19 için ellerinde şu an dokuz aşı adayının olduğu, güvenli ve etkili bir aşı için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Ghebreyesus, “Aşı milliyetçiliği, sadece virüse yardım eder. Dünya, ekonomik faaliyetlerin devamı için şimdiye kadar 12 trilyon dolar yatırım yaptı. COVAX’a yatırım yapmak, bu pandemiyi sona erdirmenin ve sürdürülebilir bir ekonomik iyileşme sağlamanın en hızlı yol” dedi.

Ghebreyesus, “Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında. Tünelin sonunda ışık göründü. Aşılar üzerinde araştırma ve geliştirmeye toplu olarak yatırım yaparken, şu anda bu virüsü kontrol altına almak için elimizdeki araçları da kullanmamız gerekiyor.” dedi.