A3 Haber

Tehlike çanları çalıyor: ‘Yoğun bakım yatağı bulamayan hastalar var, kapatılan hastaneleri yeniden açın’

Tehlike çanları çalıyor: ‘Yoğun bakım yatağı bulamayan hastalar var, kapatılan hastaneleri yeniden açın’

Tehlike çanları çalıyor: ‘Yoğun bakım yatağı bulamayan hastalar var, kapatılan hastaneleri yeniden açın’
Ağustos 31
14:30 2020

Hastanemi Açın Platformu (HAP), başkentte yoğun bakım doluluğu nedeniyle yeni koronavirüs servisleri açıldığını duyurarak, kapatılan altı hastanenin yeniden açılması yönünde çağrıda bulunurken, “Yoğun bakım yatağı bulunamadığı için bekleyen hastaların olduğu belirtiliyor. HAP olarak aylardır ifade ettiğimiz ihtiyaç görünür oldu” denildi.

Ankara’da kapatılan altı hastanenin koronavirüs pandemisi sürecinde yeniden açılması için Hastanemi Açın Platformu, Ankara Tabip Odası’nda (ATO) basın açıklaması düzenledi. Platform adına konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey eski Başkanı Bayazıt İlhan, koronavirüs salgını nedeniyle Ankara’daki hastanelerde büyük yoğunluk yaşandığını vurgulayarak, “Yoğun bakım yatağı bulunamadığı için bekleyen hastaların olduğu belirtiliyor. HAP olarak aylardır ifade ettiğimiz ihtiyaç görünür oldu” dedi.

Sağlıkçılardan aldıkları bilgileri paylaşan İlhan, “Zekai Tahir Burak Kadın-Doğum ve Dışkapı Çocuk Hastanesi’nden sonra Numune Hastanesi’nin bir bölümünün Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nin bir bölümünün Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Covid-19 klinikleri olarak açılacağı bilgisi alıyoruz” diye konuştu.

Yeni koronavirüs servisleri oluşturulmasının salgının yayıldığının somut göstergesi olduğuna dikkat çeken İlhan, “Bununla beraber seçilen yöntemin günü kurtarmaya dönük olduğu, ayağının yere basmadığı açıktır. İhtiyaç sadece COVID-19 hastaları için değildir, diğer hastalarımız da aylardır tedavi olabilmek, ameliyat edilebilmek için beklemektedirler. Üstelik bu hastanelerin bağlanacağı belirtilen hastanelerin hekimleri, sağlıkçıları zaten had safhada yoğunluk altında çalışmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

İlhan, Ankaralıların mağdur olmaması için bir kez daha kapatılan hastanelerin açılması çağrısında bulunarak, “Bu hastanelerimizi tarihi kimlikleriyle sağlık hizmetlerine kalıcı olarak, tümüyle kazandıralım. Bu dönemde bazılarını COVID-19 hastalığının tedavisinde bazılarını diğer hastalıkların güvenle tedavisi ve ameliyatların sürebilmesi için planlayalım. Açılacak hastanelere boş duran Ulus Devlet ve Ankara Fizik Tedavi Hastaneleri’ni de katalım” diye ekledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER