A3 Haber

“Türkiye’de kullanılan zehirli tarım ilaçları hormonel bozukluğa yol açıyor”

“Türkiye’de kullanılan zehirli tarım ilaçları hormonel bozukluğa yol açıyor”

“Türkiye’de kullanılan zehirli tarım ilaçları hormonel bozukluğa yol açıyor”
Ağustos 31
12:26 2020

Zehirli tarım ilaçlarının Türkiye’de sıkça kullanıldığını belirten CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kullanılan maddenin insanlarda hormonel bozukluğa yol açtığını ifade ederek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Gök, Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nın kullanılan maddelere ilişkin yaptığı açıklamayı gündeme getirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması için Meclis’e soru önergesi veren Gök, “İnsan sağlığına çok sayıda zararı bulunan bu etken madde uygulandığı tarım arazilerinde toprak verimini düşürmektedir. Bu bilgiler ışığında, 2002 – 2020 döneminde ülkemizde glisofat kullanımı kaynaklı sağlık sorunları yaşayan çiftçilerimizin sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?” diye sordu.

Gök ayrıca, “İstenmeyen bitkilerin bertaraf edilmesi için çok sayıda farklı metot bulunmasına rağmen zehirli glisofat maddesinin kullanımı devam etmektedir. Yabani otlara karşı mücadelede kullanılan bu madde obezite, astım ve kısırlık gibi çok sayıda sağlık sorununa sebep olmakta, solunduğunda, ağız yoluyla alındığında veya deriye nüfuz ettiğinde hormonal işleyişinde bozulmalara yol açmaktadır. ” dedi.

Gök, Bakan Pekdemirli’den şu sorulara yanıt istedi:

  • 2002 – 2020 döneminde Türkiye’nin ithal ettiği, içeriğinde glisofat bulunan tarım ilaçlarının miktarını ve bu ürünlere ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?
  • 2002 – 2020 döneminde ülkemizdeki tarım arazilerinde kullanılan glisofat içerikli tarım ilaçlarının miktarını yıllık temelde açıklar mısınız?
  • 2002 – 2020 döneminde ülkemizde glisofat kullanımı kaynaklı sağlık sorunları yaşayan çiftçilerimizin sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
  • 2002 – 2020 döneminde glisofat içeren gıda tüketimi sebebiyle sağlık sorunları yaşayan yurttaşlarımızın sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
  • Tarım arazilerinde istenmeyen otlarla mücadele için doğaya dost yöntemler kullanılmasının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan çalışmaları açıklar mısınız? (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER