A3 Haber

TELE 1’in karartılmasına sosyal medyada büyük tepki

TELE 1’in karartılmasına sosyal medyada büyük tepki

TELE 1’in karartılmasına sosyal medyada büyük tepki
Eylül 03
10:01 2020

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), mahkemenin aldığı yürütmeyi durdurma kararının üst mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine TELE 1’e verdiği “Beş gün ekran karartma” cezasını dün geceden itibaren uygulamaya başlamıştı. Tele 1’in karartılmasına sosyal medyada tepki yağdı.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın bir programdaki sözleri nedeniyle TELE1’e daha önce uygulanmamış bir ceza olan beş gün ekran karartma cezası vermişti. Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Ne olmuştu?

TELE 1 televizyonunda 30 Nisan tarihli ana haber bülteninde ve 24 Mayıs 2020 tarihinde ekrana gelen “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik ifadeler izleme uzmanları tarafından raporlaştırılmıştı.

Program konuğu Cemil Kılıç’ın “Bugün Türkiye’de öyle anlaşılıyor ki öyle bir rejim kurulmaya yani teokratik bir rejim kurulmaya çalışılıyor Türkiye’de kurulmak istenen teokratik halife sultan rejimi Ben Diyanet’i Müslüman dairesi içinde görmüyorum mesela. Belki aynı şekilde Cumhurbaşkanının inanç dünyasını da İslam’ın içerisinde görmüyorum Muaviye gibi bir sultan mı olmaya çalışıyor mesela Cumhurbaşkanı?” şeklindeki sözleri halkı kin ve düşmanlığa sevk eden ayrıştırıcı dil kullanımı olarak değerlendirilmişti.

Yayında toplumun ve kurumların dini inançlarının sorgulanması ve Cumhurbaşkanı ile Diyanet İşleri Başkanlığına suçlayıcı ifadelerin kullanılması 6112 sayılı Kanunun 8/1/b maddesindeki yayın ilkelerinin ihlali olarak tespit edilmişti.

Daha önce 23.03.2020 tarihinde de Tele 1’e RTÜK tarafından beş gün geçici yayın durdurma yaptırımı uygulanmıştı.

TELE 1’de yayınlanan bir programda RTÜK üyelerinin cahillikle, bilgisizlikle ve düşmanlıkla suçlaması ve hakaret etmesi yaptırım sebebi sayıldı. Hem RTÜK’ün tüzel kişiliği hem de RTÜK başkanı, üyeleri ve uzmanları hakkında eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğinde ifadeler iddiasıyla TELE 1 hakkında idari para cezası kararı verilmişti.

Karara tepki yağdı

RTÜK’ün sansür uygulamasına sosyal medya kullanıcıları #Tele1Susturulamaz etiketiyle tepki gösterdi. İşte o tepkilerden bazıları:

  • Genco Erkal: Ruhumuzu kararttınız. Yeter be. Nefes alamıyoruz. Covid19’dan betersiniz. Tele1 TV karartılamaz.
  • Eren Erdem: Ve kapandı… Ekran karardı, ama yüreğiniz kararmasın. Gazetecilik susmaz, asla teslim olmaz…
  • Enver Aysever: Bu gece rahat uyuyacak mı acaba gazeteci görünümlü muhbirler?
  • Meral Akşener: Özgür basını susturunca ekonomi düzelmeyecek, kanalları kapatınca vatandaşın derdi geçmeyecek. Liderlik; Susturmakla değil, kulak vermekle olur. Sorunları saklamakla değil, çözüm üretmekle olur.
  • Erkan Baş: Organize kötülük toplu saldırıya geçti, her alandan saldırıyor. 1- Saldırılar güçlerinin değil güçsüzlüklerinin işareti, başka türlü iktidarlarını koruyamayacaklarını görüyorlar. 2-Toplu saldırıya karşı hep birlikte direnmeliyiz.
  • Murat Taylan: RTÜK bir ceza veriyor, karar mahkemede kesinleşmemiş. Sonra verdiği cezayı emsal gösterip ikinci bir ceza veriyor. İki ceza aldığımız gerekçesiyle de 5 gün ekran karartıyor. 1. Ceza kesinleşmemiş. 2. Ceza kesinleşmemiş ama 2 ceza üzerinden ekran karartma hızla uygulanıyor.
  • Sedef Kabaş: Özgür habercilikte TELE1’i tek geçerim… Merdan’ı ise tek kuruşa tamah etmeyen şerefli bir gazeteci diye bilirim…
  • Mustafa Balbay: Kararttığınız Tele1 ekranı değil, Türkiye’nin geleceği…
  • Mehmet Ali Güller: Gazeteci Mrdan Yanardağ’a yönelik kampanya, AKP’nin medya operasyonunun bir parçasıdır. AKP’ye muhalefet eden tv-gazete kalmasın istiyorlar! Ancak AKP’nin hırsızlarla, çalışanının maaşını vermeyenlerle hatta FETÖ’den hediye alanlarla yürüttüğü kampanya daha baştan kaybetmiştir!

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER