A3 Haber

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilere ırkçı saldırı

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilere ırkçı saldırı

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilere ırkçı saldırı
Eylül 04
23:47 2020

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilerin, işveren ve köylülerin saldırısına uğradığı iddia edildi. Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısının tespit edilemediği” ifade edildi.

Mardin Mazıdağı’ndan Sakarya’ya giden 16 fındık işçisinin, bu sabah işveren ve köylülerin saldırısına uğradığı iddia edildi. Sakarya Valiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, konu ile ilgili araştırmada 22 Ağustos’ta Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı ve olayın yargıya intikal ettiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, saldırıya uğrayanlardan Barış Demir, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını dile getirerek, “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık” dedi.

Bahçeden çıktıkları için işveren tarafından “Siz burayı memleketiniz mi sandınız, burası bizim” şeklinde tehdit edildiklerini aktaran Demir, “Bunun üzerine bize saldırdılar. 8 kişi, 3 kişiye sopalarla saldırdı” diye konuştu.

Saldırıdan sonra işçiler memleketlerine dönmek için yola çıktı.

Sakarya Valiliği’nden yalanlama

Sakarya Valiliği, “Kürt kökenli işçilere saldırı” iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, konu ile ilgili araştırmada 22 Ağustos’ta Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı ve olayın yargıya intikal ettiği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiğinin aktarıldığı açıklamada, bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısının tespit edilemediği belirtildi.

“Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikayet bulunmamaktadır” ifadesine yer verilen açıklamada, söz konusu iddiaya ilişkin görüntülerin nerede ve ne zaman yaşandığının tespitiyle ilgili de Emmniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçildiği kaydedildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER