A3 Haber

HDP’den sert tepki: Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların normalleşmesine izin vermeyeceğiz

HDP’den sert tepki: Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların normalleşmesine izin vermeyeceğiz

HDP’den sert tepki: Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların normalleşmesine izin vermeyeceğiz
Eylül 14
13:12 2020

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Afyon’da Kürt işçilere yönelik silahlı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “İktidarın politikaları ve söylemleri ırkçı saldırıların artmasına neden oluyor” dedi. Açıklamada, Kürtlere yönelik ırkçı saldırıların normalleşmesine izin verilmeyeceği vurgulandı.

Sakarya’nın ardından Afyonkarahisar’da da Kürt işçiler saldırıya uğradı. Silahlı saldırıda bir işçi yaşamını yitirirken, beş işçi yaralandı. Valilik, saldırıyı yalanlayarak olayı haberleştiren siteleri hedef aldı. HDP MYK tarafından yapılan açıklamada, “Saldırının takipçisi olacağız” denildi.

“Afyon’da genç bir Kürt işçinin hayatını kaybetmesinin sebebi, AKP-MHP iktidarının nefret söyleminden vazgeçmemesi, bu konudaki sayısız uyarımızı dikkate almamasıdır” diyen HDP, Kürtlere dönük ırkçı saldırılarda bulunanların ceza almamasının normalleştirilmeyeceklerini vurguladı.

“İktidarın cezasızlık politikasının bir sonucudur”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sakarya’da Kürt işçilerin saldırıya uğramasının ve linç edilmesinin üzerinden daha 1 ay bile geçmeden, bu kez Afyon’da ırkçı bir saldırı yaşandı. Kentte inşaat işinde çalışan Kürt işçilere ateş açıldı. İnşaat işçisi Özkan T., bu saldırı sonucunda hayatını kaybetti, Fırat T. ve Emrah Ö. ise yaralandı. 

Hayatını kaybeden Özkan T.’ye Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır; yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz. 

İktidarın Kürt halkına yönelik düşmanca iç-dış politikası ve söylemi, toplumda linç kültürünü besleyen anlayışı, bugün ortaya çıkan bu tabloyu da yaratmaktadır. Afyon’da genç bir Kürt işçinin hayatını kaybetmesinin sebebi, AKP-MHP iktidarının nefret söyleminden vazgeçmemesi, bu konudaki sayısız uyarımızı dikkate almamasıdır. Kürtlerin uğradıkları ırkçı saldırılar, iktidarın cezasızlık politikasının da bir sonucudur. 

Afyon’daki ırkçı cinayetin takipçisi olacağız. Kürtlere yönelik ırkçı saldırılarda bulunanların hiçbir ceza almamalarının normalleşmesine izin vermeyeceğiz.” 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER