A3 Haber

İsviçre’nin iki dev bankası birleşme planlıyor: 15 bin kişi işini kaybedebilir

İsviçre’nin iki dev bankası birleşme planlıyor: 15 bin kişi işini kaybedebilir
Eylül 15
09:46 2020

UBS ve Credit Suisse’in yönetim kurulu başkanlarının potansiyel bir birleşme seçeneğini değerlendirdiği iddia edildi. Projenin gerçekleşmesi halinde, en az 15 bin çalışanın işini kaybedebileceği belirtildi.

İsviçre’nin iki dev bankasının birleşme hazırlığında olduğu bildiriliyor.

İddiaya göre UBS ve Credit Suisse yönetim kurulları birleşme seçeneğini değerlendiriyor.

15 bin çalışan işini kaybedebilir

Konuya yakın kişileri kaynak gösteren İsviçre merkezli Inside Paradeplatz’ın haberine göre UBS ve Credit Suisse’in yönetim kurulu başkanlarının potansiyel bir birleşme seçeneğini değerlendirdiği kaydedildi.

“Signal” (sinyal) isimli birleşme projesi gerçekleşmesi halinde, toplam iş gücünün de yüzde 10 ila 20’sine denk gelen en az 15 bin çalışanın işini kaybedebileceği savunuldu.

Gelecek yıl gerçekleşebilir

İddiaya göre, UBS Yönetim Kurulu Başkanı Axel Weber, konuyu İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer’le de görüştü ve birleşme anlaşmasının gelecek yıl içinde gerçekleşebileceği öne sürüldü.

Haberde, İsviçre’nin bankacılık otoritesi Finma’nın da görüşmeler konusunda bilgilendirildiği belirtildi. Söz konusu anlaşma gerçekleşirse, 1997’den bu yana görülen en büyük banka birleşmesiyle Avrupa’nın en büyük bankası ortaya çıkacak.