A3 Haber

Bahçeli’nin hedef aldığı Türk Tabipleri Birliği’ne sosyal medyada destek: #iyikiTTBvar

Bahçeli’nin hedef aldığı Türk Tabipleri Birliği’ne sosyal medyada destek: #iyikiTTBvar
Eylül 16
23:04 2020

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hakkında sert sözler sarf ettiği ve kapatılmasını istediği Türk Tabipler Birliğine sosyal medyada pek çok kişi destek verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tuhaf sözler sarf ederek hedef göstermeye çalıştığı ve kapatılmasını istediği Türk Tabipleri Birliğine (TTB) sosyal medyadan pek çok kişi destek mesajları yayımladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef alarak “ihanet oluşumu” olarak nitelendirdi. Bahçeli açıklamasında “Türk bulunan Tabipler Birliği Derhal ve gecikmeksizin kapatılmalıdır. Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır” dedi.

Bahçeli, TTB’nin eylemine yönelik “Türk Tabipler Birliği isimli ihanet oluşumu sözde artan vakalara, hayatını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza dikkat çekmek maksadıyla tüm sağlık kurumlarında siyah kurdele takacakmış! Bu teşebbüs zehirli ve zillet bir komplodur. Türk Tabipler Birliği, bugünkü hassas dönemde, insan ve toplum sağlığı hakkında asılsız şaibe ve şüpheleri körüklemektedir” dedi. Bahçeli açıklamasının devamında “Türk bulunan Tabipler Birliği derhal ve gecikmeksizin kapatılmalıdır. Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır” dedi.

TTB: Sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız

Bahçeli’nin hedef göstermesinin ardından Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) açıklama geldi. TTB Merkez Konseyi adına yapılan açıklamada “Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. Covid – 19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur. Türk Tabipleri Birliği ve hekimler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerdir” denildi.

TTB’nin açıklamasının tamamı şöyle:

  • Salgına karşı bilgilendirme ve uyarı Türk Tabipleri Birliği’nin yasal ve etik yükümlülüğü; yaşama ve yaşatma mücadelemiz tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereğidir!
    Türk Tabipleri Birliği tarihin süzgecinden günümüze ulaşan iyi hekimlik değerlerinin vazgeçilmez temsilcisidir.
  • Giderek şiddetlenen ve binlerce insanımızın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan Covid – 19 salgınının her aşamasında Türk Tabipleri Birliği bütün enerjisini insanlarımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcamıştır.
  • Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. Covid – 19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur.
  • Türk Tabipleri Birliği ve hekimler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerdir.
  • TTB Merkez Konsey üyeleri olarak sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız.

Kılıçdaroğlu: Şükran borçluyuz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “hain”‘ diyerek “derhal” kapatılması gerektiğini savunduğu Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) ilişkin olarak, “Gece-gündüz demeden, sevdiklerine hasret kalarak halk sağlığı için çalışan tüm sağlık emekçilerine, onların haklarını her ortamda savunan TTB’ye şükran borçluyuz. İyi ki varsınız” dedi.

Kılıçdaroğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Kovid-19 salgınıyla mücadelenin ön safında yer alıp, gece gündüz demeden, sevdiklerine hasret kalarak halk sağlığı için çalışan tüm sağlık emekçilerine, onların haklarını her ortamda savunan Türk Tabipleri Birliğine şükran borçluyuz. İyi ki varsınız” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada destek: #iyikiTTBvar

Bahçeli’nin bu sözlerinin ardından Türk Tabipleri Birliğine sosyal medyadan pek çok kişi ve kurumdan destek mesajları yayımlandı.