A3 Haber

Eğitim-Sen açıkladı: 86 okulda daha vaka çıktı

Eğitim-Sen açıkladı: 86 okulda daha vaka çıktı
Eylül 16
09:21 2020

Türkiye genelinde son dönemde koronavirüs vaka sayısında yaşanan artış sonrası endişe artarken, okulların 21 Eylül’de kademeli şekilde açılacağı açıklanması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Eğitim Sen, 86 okulda daha koronavirüs vakası görülen veya pozitif vakayla temaslıların çalışmalara katıldığını duyurdu.

Eğitim Sen, dün itibariyle 86 okulda daha korona virüs vakası görülen veya pozitif vakayla temaslıların çalışmalara katıldığını açıkladı.

Salgın ve salgına karşı alınan önlemlerin yetersizliğine dikkat çekilen Eğitim Sen açıklamasında, “TTB ve SES başta olmak üzere sağlık örgütlerinin ısrarlı çabalarına rağmen alınmayan önlemler ve ayrılmayan kaynaklar, salgında bugün gelinen aşamanın başlıca nedenleri olarak ortada durmaktadır.

Zaman geçirilmeden salgının yayılmasını engelleyecek, enfeksiyon zincirini kıracak genel önlemlere ihtiyaç olduğu açıktır. İstanbul’da hafta sonunda yaşandığı gibi, alınan bir önlemin bir siyasi partinin etkinliğinden dolayı kaldırılmasının halk sağlığı açısından anlaşılır bir tarafı yoktur” denildi.

Öğretmenlere ikinci olanak tanınsın

Başka bir açıklama daha yayımlayan Eğitim Sen tarafından iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler kapsamında başvuru yapan birçok öğretmenin kontenjan veya puan yetersizliği gerekçesiyle ataması yapılmadığı vurgulandı. Eğitim Sen, bu öğretmenlere ikinci kez yer değiştirme olanağı tanınması için MEB’e yazılı başvuruda bulundu.