A3 Haber

Sine-Sen’den açıklama: ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisi setinde insanlık dışı çalışma düzeni var

Sine-Sen’den açıklama: ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisi setinde insanlık dışı çalışma düzeni var

Sine-Sen’den açıklama: ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisi setinde insanlık dışı çalışma düzeni var
Eylül 26
23:44 2020

TRT’nin yeni dizisi “Uyanış: Büyük Selçuklu”nun set-dekor işçilerinin çalışma koşullarına dair açıklama yapan Sine-Sen “Bu insanlık dışı çalışma düzenine bir an önce son verin” çağrısında bulundu.

A3 Haber Merkezi- Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen), TRT’de yayımlanacak “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin set-dekor işçilerinin çalışma koşulları ve ödemelerini alamamaları nedeniyle iş bırakmasına dair yazılı açıklama yaptı.

İşçilerin yaşadıkları sorunları dile getirdiğini belirten sendika, dizinin yapımcılığını yapan Akli Film’in ise kamuoyuna yansıyan haberler ve haberleri yapanlara ilişkin hukuki işlem başlatacağını duyurduğunu hatırlattı. Açıklamada, “Sendika olarak konuyla ilgili yaptığımız görüşmeler ve incelemeler neticesinde işçilerin mağduriyetinin gerçek olduğunu duyurmak isteriz” denildi.

“Covid-19 salgınını engelleyici önlemler alınmadı”

Açıklamanın devamında işçilerin çalışma koşullarına ilişkin şu bilgiler verildi: “Yasal sınırlarının üzerinde çalışmalar yapıldığı, ödemelerin geciktiği, sigortalılığın geç başladığı, sigorta primlerinin gerçek ücretten yatmadığı, yeterli tuvalet ve giyinme odalarının bulunmadığı, Covid-19 salgınını engelleyici önlemlerin alınmadığı, hiç Vovid-19 testi ve tetanoz aşısı yapılmamış işçilerin bulunduğu iş güvenliğinin ve gerekli ekipmanın eksik olduğu yemeklerin sağlıksız, yemek yeme imkanlarının kısıtlı olduğu, ayrıca bu hak ihlallerine karşı direnen işçilere mobbing yapıldığı, birçok mağdur, şahit, fotoğraf ve belgeyle kanıtlanabilir durumdadır.

Açıklamada yapımcı firmaya şu çağrı yapıldı: “Akli Film, bir kısmının suç, bir kısmının ise kusur olduğu bu insanlık dışı çalışma düzenine bir an önce son vermeli ve işçilerin haklı taleplerini karşılayarak işveren olma sorumluluğunu yerine getirmelidir. Aksi hâlde sendika olarak işçilerle birlikte yasalardan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı başta TRT ve Akli Film olmak üzere tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER