A3 Haber

İran’dan arabuluculuk önerisi: Bölgemizin barışa gereksinimi var

İran’dan arabuluculuk önerisi: Bölgemizin barışa gereksinimi var
Eylül 27
22:16 2020

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili taraflar arasında müzakereleri sağlamak için arabulucuğa hazır olduğunu bildirdi.

Twitter hesabından, Azerbaycan ve Ermenistan arasında bugün başlayan çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Zarif, iki ülke arasındaki düşmanlıkların son bulması çağrısı yaptı.

İran’ın, Dağlık Karabağ’daki “endişe verici şiddeti” yakından izlediğini belirten Zarif, “Düşmanlıklara derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ve anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğu teşvik ediyoruz. Komşularımız önceliğimizdir ve müzakereleri sağlamak için arabuluculuk etmeye hazırız. Bölgemizin şimdi barışa gereksinimi var” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan-Ermenistan hattında neler oluyor? 

Yıllardır çözüm bekleyen bölgede gerilim yeniden tırmandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı ve sivil kayıpların olduğu bildirildi.

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a ait helikopter, İHA ve tankların vurulduğunu, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıklarken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı da Ermenistan’ın saldırılarına karşılık verildiğini, Ermeni uçaksavar sistemlerinin imha edildiğini duyurdu.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içerisinde.

https://www.a3haber.com/2020/09/27/ermenistan-azerbaycan-arasinda-catisma-olu-ve-yaralilar-var/