A3 Haber

Türkiye’de aşı çalışmaları: “Hayvan deneyleri aşaması sona erdi”

Türkiye’de aşı çalışmaları: “Hayvan deneyleri aşaması sona erdi”

Türkiye’de aşı çalışmaları: “Hayvan deneyleri aşaması sona erdi”
Eylül 27
09:50 2020

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Covid-19’la ilgili aşı çalışmalarında hayvan denemelerinin tamamlandığını, insan denemeleri kısmına gelindiğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, koronavirüse karşı ‘Covidsera’ isimli antiserum çalışması yapan Adıyaman Organize Sanayi Bölgesindeki Vetal Aşı Fabrikası’nda incelemede bulundu.

Bakan Varank, “Covid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi, bizim bilim insanlarımız tarafından geliştirildi. Bir yerli ilaç şirketimiz bunu şu anda üretiyor” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Covid-19 çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Mustafa Varank, TÜBİTAK öncülüğünde kurulan ‘Kovid-19 Türkiye Platformu’nun aşı çalışmalarında hayvan deneyleri aşamasının bittiğini söyledi.

“Hayvan deneyleri aşaması sona erdi”

“Bu platform altında hem aşı hem de ilaç geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde, son sürat bilim insanlarımızın üstün gayretleriyle devam ediyor. Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Covid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi, bizim bilim insanlarımız tarafından geliştirildi. Bir yerli ilaç şirketimiz bunu şu anda üretiyor.”

Varank, Covid-19’a karşı aşı çalışmalarının sürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. İki aşımızda hayvan deneyleri aşaması bitti, Sağlık Bakanlığımıza başvurularımızı yaptık, buradaki gerekli değerlendirme ve bu aşıların pilot üretimiyle ilgili tesislerin sertifikalandırılmasından sonra insan denemelerine başlamak istiyoruz. Burada özellikle hastalığı engelleyici ilaçlarla ilgili çok farklı molekülleri çalışan bilim insanlarımız var. Hepsiyle bütün bu çalışmalar çok yoğun bir şekilde sürüyor. İnşallah önümüzdeki dönemde hem aşı hem de ilaçla ilgili önemli neticeler alacağız ve bunları kamuoyuyla paylaşacağız.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER