A3 Haber

Tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal yaşamını yitirdi

Tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal yaşamını yitirdi

Tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal yaşamını yitirdi
Eylül 28
07:56 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal 83 yaşında yaşamını yitirdi.

İBB Şehir Tiyatroları tarafından yapılan açıklamada “Değerli sanatçı, tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu’na başsağlığı dileriz. Ersan Uysal’ın cenazesi, 28 Eylül 2020 Pazartesi günü saat 15.00’te Topkapı Çamlık Mezarlığı’nda toprağa verilecektir” denildi.

Ersan Uysal kimdir?

  • Ersan Uysal 1937’de Isparta’da doğdu. 1961 yılında Oraloğlu Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro hayatına başlayan Uysal, 1961-62 sezonunda Muhsin Ertuğrul tarafından Şehir Tiyatroları’na alındı. 1967 yılında rejisör oldu. Turan Oflazoğlu’nun yazdığı “Allah’ın Dediği Olur” sahneye koyduğu ilk oyundur.
  • Şehir Tiyatroları’nda “Derya Gülü”, “Coriolanus”, “Ayrangeven”, “Hamlet”, “Canavar Sofrası”, “Hüzünlü Bir Komedi”, “Bakkhalar”, “Zenciler”, “Dayan Bahriyeli”, “Bir Yaz Gecesi Rüyas”ı ve “Koca Sinan”ın da aralarında bulunduğu 80’e yakın oyunda rol aldı.
  • Radyo tiyatrosunun yanı sıra seslendirme çalışmalarıyla tanındı.
  • Türk Sineması’nın önemli yapımları olan “Yoksul”, “Tatar Ramazan Sürgünde”, “Kuruluş/Osmancık”, “Çalıkuşu”, “Banker Bilo” gibi pek çok filmde Erol Özkök, Kazım Kartal, Eşref Kolçak ve Reha Yurdakul’un da aralarında olduğu oyuncuları seslendirdi.
  • 2000 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu.
  • Uysal son olarak 2015 yılında Tatavla Tiyatro’nun “Cadı Kazanı” oyununda rol aldı.
  • Ersan Uysal, kendisi gibi Şehir Tiyatroları oyuncusu olan Celile Toyon ile evliydi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER