A3 Haber

Eğitim Sen’den 5 Ekim mesajı: Yanlışlara rağmen eğitim, öğretmenlerin çabasıyla ayakta duruyor

Eğitim Sen’den 5 Ekim mesajı: Yanlışlara rağmen eğitim, öğretmenlerin çabasıyla ayakta duruyor

Eğitim Sen’den 5 Ekim mesajı: Yanlışlara rağmen eğitim, öğretmenlerin çabasıyla ayakta duruyor
Ekim 05
16:10 2020

Eğitim Sen, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı açıklamada, eğitim politikalarındaki tüm yanlışlara rağmen eğitimin öğretmenlerin çabasıyla ayakta durduğu belirtildi.

A3 Haber Merkezi- 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, “Bugün, dünyanın dört bir yanında, gelecek nesillerin emanet edildiği öğretmenlere duyulan saygının en güzel örneklerine tanıklık ediyoruz” denildi.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlandığı aktarılan Eğitim Sen açıklamasında, şöyle denildi: “Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanıyor. ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıyor.

Bu yıl 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlamalarında, dünya genelinde pandemi nedeniyle eğitim hakkını kullanmakta güçlük çeken 1.5 milyar öğrenciye erişebilmek için toplumsal ve tarihsel bir rol oynayan öğretmenlere dikkat çekilmesinin amaçlandığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Öğretmenler krizde öncülük ediyor, geleceği yeniden hayal ediyor’ teması öne çıkarılarak ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’nın altı kalın çizgilerle çiziliyor.”

“Eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak gösteriliyorlar”

Türkiye’deki öğretmenlerin haklarının söz konusu kararın oldukça gerisinde bulunduğuna dikkat çekilen Eğitim sen açıklamasında eğitim emekçilerine Türkiye’deki yaklaşımlar şöyle sıralandı:

  • Seçim dönemlerinde hatırlanan ve vaatlerle karşılanan öğretmenler, seçimlerin hemen ardından “yük” olarak görülen, emekleri değersizleştirilen, eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak ilan edilen kişiler oluyor.
  • Pandemi döneminde, tüm alt yapı sorunlarına ve çöken EBA’ya rağmen, öğrencilerinin üstün yararını gözeten ve öğrencilerine ulaşabilmek için türlü çaba sarf eden öğretmenler, yetkililerin açıklamaları ve ithamlarıyla hayal kırıklığına uğrayıp, emeklerinin ve haklarının hedef alındığını görüyor.
  • Yüz yüze eğitime geçilebilmesi için politika üretilmemesinin, acil uzaktan eğitimin sağlıklı biçimde yapılabilmesi için gerekli hazırlıkların tamamlanmamasının faturası, gece saatlerine kadar öğrencilerine ulaşmaya çalışan, öğrencilerinin hayatlarında bir fark yaratmaya çalışan öğretmenlere kesilmek isteniyor.
  • Adrese teslim ihalelerle yapılan hasta garantili hastanelerin, geçiş garantili köprülerin, yolcu garantili havaalanlarının toplum üzerindeki ekonomik yükünü sorgulamayanlar, şirketlerin vergi borçlarını affedenler, öğretmenlerin ücretlerini dillerine dolayıp, ek ders ücretlerine gözlerini dikiyor.

“El ele verip umudu güçlendirelim”

Ülkede eğitim politikalarındaki tüm yanlışlara rağmen eğitim sisteminin öğretmenlerin emekleriyle, fedakârlıklarıyla ayakta durabildiği vurgulanan açıklamada, “Hukuksuz ihraç politikasıyla okullarından, öğrencilerinden, dersliklerinden koparılan her bir arkadaşımızın öğrencileriyle karşılaşma anı sevgi seline dönüyor. İşte bu tablo, öğretmenliğin bir sınıfta sadece ders anlatmaya sığmadığını ve sığmayacağını görmek isteyenlere çok şey anlatıyor. Bu tablo, öğretmenlik mesleğinin tarifsiz mutluğunu resmettiği gibi öğretmeni mekanik bir öğretme işlevine mahkûm etmek isteyenlerin büyük yanılgısını bizlere sunuyor” denildi

Eğitim Sen açıklaması şöyle tamamlandı: “Haklarımız yok sayılsa da emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da geleceğimiz belirsizliğe mahkûm edilse de inanıyoruz ki hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim. Hepimizin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun!

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER