A3 Haber

“Genelgeyle 29 Ekim ve 10 Kasım’ı da yasak kapsamına alacaklar”

“Genelgeyle 29 Ekim ve 10 Kasım’ı da yasak kapsamına alacaklar”
Ekim 05
11:36 2020

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü törenlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından genelgeyle koronavirüs (Covid-19) yasakları kapsamına alınabileceğini yazdı.

Ataklı, bugünkü köşe yazısında İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesini hatırlatarak, “İçişleri Bakanı bir genelge yayınlayarak kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin her türlü toplu faaliyetini yasakladı. Hesapta bu karar koronaya karşı alındı ama öncelikle barolara karşı uygulanacak” diye yazdı.

“Saray, hukuktaki son kaleyi ele geçirmek için çoklu baro sistemini getirmişti. Buna rağmen dinci barolar kurulamayınca böyle bir önlem alındı” diyen Ataklı, devamında şunları kaydetti:

“Ne yapalım genelge böyle’ bahanesinin arkasına sığınacaklar”

“Şimdi Barolar Birliği kongresi erteleniyor, kuruluşunu tamamlayamayan diğer barolar kurulacak ve genel kurula delege gönderecek. Saray, baroları bu yolla ele geçirmek ve etkisiz hale getirmek istiyor.

Tabii şu anda gözler barolarda ama yasak sürecinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü de var. Galiba bu sefer de “Ne yapalım genelge böyle” bahanesinin arkasına sığınacaklar.”