A3 Haber

“Ücretsiz izin” bir işten çıkarma yöntemi haline geldi

“Ücretsiz izin” bir işten çıkarma yöntemi haline geldi

“Ücretsiz izin” bir işten çıkarma yöntemi haline geldi
Ekim 05
08:42 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın kamuoyuna duyurduğu “Ücretsiz İzin Gerçeği” başlıklı rapordan sonra, bir de Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, aynı konuya parmak bastı. Zeyrek, işten çıkarma yasağına rağmen ücretsiz iznin işten çıkarma yoluna dönüştüğünü belirtti.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü köşesinde, “Türkiye korona salgını günlerine önemli bir ekonomik krizin gölgesinde girmişti. Ne yazık ki korona salgını da krizli günlere tuz biber oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak farklı bir tablo çizse de gerçekler ortada: Gerçekteki işsizlik zaten yüksekti, salgın günlerinde daha da yükseldi. Hükümetin uyguladığı bir ‘işten çıkarma yasağı’ var ama ‘ücretsiz izin’ bir işten çıkarma yoluna dönüştü. Birçok sektörde esnaf kepenk indirmiş vaziyette ve bu da işsizliği daha da artıracak” görüşünü savundu.

Zeyrek, “Gerçekteki hayat pahalılığı zaten yüksekti, salgın günlerinde daha da yükseldi.Faizler bütün siyasi baskılara ve Merkez Bankası’nın çabalarına rağmen bir türlü indirilemedi. Tersine, salgın günlerinde Merkez Bankası için büyük faiz artışları kaçınılmaz oldu. Sadece faizler değil, döviz kurları da fren tutmuyor” düşüncesini dile getirdi.

Zeyrek, “Hukuk devleti ilkeleri konusunda kuşkular artınca yabancı yatırımlar bitme noktasına geldi. Salgın, en çok turizmi vurdu ve ülkemize gelen turist sayılarında ciddi azalmalar yaşandı. İhracatçılarımızın olağanüstü çabası, ihracatta da beklenen rakamlara ulaşılmasına yetmedi. Anlayacağınız ülkeye döviz girişinde ciddi azalma var. Bu da Merkez Bankası’nın rezervlerine büyük darbe vuruyor. Döviz girişinde azalma var ama çıkışında duraklama yok. Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ile yapılan projelerde, şirketlere verilen garantilerin dövizle olan ödemeleri kesintisiz yapılıyor. Petrolü, doğalgazı dolarla almaya devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER