A3 Haber

Dikkat, meteorolojiden uyarı üstüne uyarı: Yedi il için turuncu, yedi il için sarı kod verildi

Dikkat, meteorolojiden uyarı üstüne uyarı: Yedi il için turuncu, yedi il için sarı kod verildi

Dikkat, meteorolojiden uyarı üstüne uyarı: Yedi il için turuncu, yedi il için sarı kod verildi
Ekim 08
09:53 2020

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan son verilere göre Marmara ve Ege Bölgesi’nde sağanak ve dolu yağışı bekleniyor. İstanbul’un da içinde bulunduğu yedi il için turuncu kodlu uyarı yapıldı.

A3 Haber Merkezi- Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye’nin, batı kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunun parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara ve Ege Bölgeleri ile Burdur, Isparta, Eskişehir, Düzce ve Bolu çevreleri ile Antalya’nın kuzey ve Ankara’nın batı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Ani sel ve su baskını için tedbir çağrısı

Yağışların, Marmara ve Ege Bölgesi’nde yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m²), Trakya Kesimi, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale çevreleri ile Bursa’nın batı ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli (40-75 Kg/m²) olması bekleniyor. Buna göre olası ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji tarafından paylaşılan uyarı haritasında, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar, dolu ve fırtınaya karşı uyarıldı, oluşabilecek olumsuz durumlar karşısında da dikkatli olunması istendi.

Meteoroloji tarafından yapılan tanımda turuncu kodlu uyarı için, “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” denildi.

Hava durumu potansiyel tehlikeli

Aralarında, İzmir, Kocaeli, Manisa, Bilecik, Kütahya, Yalova ve Sakarya’nın bulunduğu yedi il içinde sarı kodlu uyarı yapıldı. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların da olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji tarafından yapılan tanımda sarı kodlu uyarı için, “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” denildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER