A3 Haber

CHP’li Ağbaba, Türkiye’nin gerçek beka sorununu açıkladı: İşsizlik!

CHP’li Ağbaba, Türkiye’nin gerçek beka sorununu açıkladı: İşsizlik!

CHP’li Ağbaba, Türkiye’nin gerçek beka sorununu açıkladı: İşsizlik!
Ekim 11
13:24 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre, işe yerleştirilme oranının yarı yarıya azaldığını, iş görüşmesine çağrılma oranının yüzde 78,8’e düştüğünü ve 1 milyon işsizin iş aramaktan vazgeçtiğini bildirdi. Ağbaba, “İŞKUR’un verileri, Türkiye’de gerçek beka sorununun ‘işsizlik’ olduğunu açığa çıkarmıştır” dedi.

CHP’li Veli Ağbaba, yazılı açıklamasında, İŞKUR’un eylül verilerini değerlendirdi. Ağbaba, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) istihdam verilerinin, Türkiye’de gerçek beka sorununun “işsizlik” olduğunu açığa çıkardığını belirtti.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“İŞKUR’un verileri, Türkiye’de gerçek beka sorununun ‘işsizlik’ olduğunu açığa çıkarmıştır. İŞKUR’a göre, işsizlik ödeneği almak için ilk 8 ayda başvuran işsiz sayısı 1 milyon 138 bin 725 kişiye ulaştı. İş başvurusunda yüz yüze görüşmeye çağrılmada dahi 1 yılda yaşanan azalma yüzde 77 oranında. İş başvurusu yapıp ve buna bağlı olarak iş bulanların sayısı da yine yüzde 50 oranında azaldı. Son bir yılda en az 922 bin işsiz İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçti. Bu rakamlar, sürekli isim değiştirilerek açıklanan istihdam paketlerinin başarısızlık tablosudur.” 

“İşverenler, işçi aramıyor”

Ağbaba, 2019 Eylül ayında işverenlerin 188 bin açık iş başvurusunda bulunduğunu, 2020 Eylül’de bu sayının 120 bin 281 kişiye gerilediğini belirtti. Ağbaba, “Bu verilere göre ekonomik dar boğazda olan işverenler artık işçi aramadığı sonucu açığa çıkmaktadır. Sonuç olarak işverenlerin işçi aramaması ilerleyen süreçlerde istihdamın daha da azalacağına işaret etmektedir” dedi.

“1 milyon işsiz iş aramaktan vazgeçti”

Ağbaba, TÜİK verilerinde ümitsiz işsizlerin sayısındaki artışı İŞKUR verilerinde de görüldüğünü, İŞKUR’un Eylül ayı verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 22 oranında azalarak 4 milyon 53 binden 3 milyon 131 bin kişiye gerilediğini ve son bir yılda en az 922 bin işsiz İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçtiğini bildirdi. Ağbaba, “İktidardan bir kişi bile ekranlara çıkıp bu gerçekleri dile getiremiyor. İktidarın Yeni Ekonomi Programıyla işgücü piyasasını esnekleştirme hedefi, bu anlamda işsizlik sorununu çözemeyeceği gibi, güvencesizliği derinleştirecek ve insanları sömürüye daha açık hale getirecektir” diye konuştu. (ANKA)

About Author

Ege

Ege

Related Articles