A3 Haber

İş cinayeti: İnşaatta yaşanan göçük altında kalan iki işçi yaşamını yitirdi

İş cinayeti: İnşaatta yaşanan göçük altında kalan iki işçi yaşamını yitirdi

İş cinayeti: İnşaatta yaşanan göçük altında kalan iki işçi yaşamını yitirdi
Ekim 12
13:15 2020

Kahramanmaraş’ta bir apartman inşaatında toprak kayması sonucu meydana geldiği belirtilen göçükte işçiler Alaaddin Zevkli ile Cengiz Yıldırım yaşamını yitirdi. İnşaatın üst bölümündeki iki bina tedbir amaçlı boşaltıldı.

A3 Haber Merkezi – Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinin Beyazıtlı Mahallesi’nde saat 11.00 sıralarında iddiaya göre, bir apartman inşaattında işçiler duvar kalıplarını yaparken toprak kayması sonucu göçük meydana geldi. Olayda, işçilerden 60 yaşındaki Alaaddin Zevkli ile 28 yaşındaki Cengiz Yıldırım göçük altında kaldı.

Olay yerine AFAD, itfaiye, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışması sonucu Alaaddin Zevkli ile Cengiz Yıldırım’ın cansız bedenlerine ulaşıldı. Bu sırada kurtarma çalışmalarını izleyen Zevkli ve Yıldırım’ın arkadaşları gelen acı haberle gözyaşlarına boğuldu.

“Tırnaklarımızla kazdık ama çıkaramadık”

İki işçinin göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği olayda, beş işçi son anda kaçarak canlarını kurtardı. O anları anlatan işçilerden Mehmet Keçe, kendisinin son anda göçük altında kalmaktan kurtulduğunu belirterek, “Çalışırken bir anda oldu. Biz da yanlarındaydık, bizden bir metre uzaktaydı. Bir anlık oldu ve ben bir anda kaçtım altından, onlar kaçamadılar” dedi.

Şeref Güney ise arkadaşlarını toprak altından çıkarmak için çabaladıklarını ama sonuç alamadıklarını belirterek, “Hepimiz beraber iskelenin üzerindeydik. Onlardan tarafta göçük olunca kaçma şansları olmadı. Bizim de kaçma şansımız yoktu. Vadeleri yetmiş. Tırnaklarımızla kazdık ama çıkaramadık toprağın altından” diye konuştu.

İki bina tedbir amaçlı boşaltıldı

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, İlçe Emniyet Müdürü Arif Gürbüz ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Arısal da olay yerine gelerek bilgi aldı. Daha sonra Kaymakam Okatan, inşaatın üst kısmında bulunan iki binanın tedbir amaçlı boşaltılması talimatını verdi.

Ölen işçilerin ailelerine başsağlığı dileyen Okatan, “Maalesef iki işçimiz rahmetli oldu, göçük altından cenazeleri çıkarıldı. Çevre binalardaki durumu teknik arkadaşlarımız inceliyor ama iki binanın tedbir amaçlı tahliye çalışmasını yapacağız. Bu şekilde vatandaşlarımızın risk altında olmasını önleyeceğiz” diye konuştu.

Eylül ayında en az 177 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre, eylül ayında 46’sı koronavirüs nedeniyle en az 177 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER