A3 Haber

Bilim insanlarının araştırması sürüyor: Koronavirüs, ani ve kalıcı duyma kaybına yol açabilir

Bilim insanlarının araştırması sürüyor: Koronavirüs, ani ve kalıcı duyma kaybına yol açabilir

Bilim insanlarının araştırması sürüyor: Koronavirüs, ani ve kalıcı duyma kaybına yol açabilir
Ekim 14
09:40 2020

Küresel çapta etkisini gösteren koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin bilim insanları araştırmalarını sürdürüyor. Her geçen gün koronavirüsün farklı etkilerini açıklayan bilim insanları yeni sonuçları paylaştılar. Britanya’da bilim insanları, yeni tip koronavirüsün ani ve kalıcı duyma kaybına yol açabileceği sonucuna vardı.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, Covid-19’a yakalanan bireylerin ani ve kalıcı duyma kaybıyla karşı karşıya kalabileceği belirtilirken tat ve koku kaybının yanı sıra yaşanabilecek duyma kaybına erken müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. The Guardian’da yer alan habere göre, College London Üniversitesi’nden uzmanlar BMJ Case Reports isimli dergide yayımlanan makalede 45 yaşında astımı olan ve Covid-19’a yakalandıktan sonra yoğun bakıma, solunma cihazına bağlanan bir adamın sürecini aktardı.

Duyma kaybı yaşadı

Hasta yoğun bakımdan ayrıldıktan sonra sol kulağında bir çınlama ve sonrasında duyma kaybı yaşadı. Bilim insanları, hastanın almış olabileceği herhangi bir ilacın buna yol açmayacağını, önceden de kulaklarıyla ilgili bir sorunu olmadığını yazdı.

Britanya’da ilk olan vaka, dünyanın farklı yerlerinde de az da olsa görüldü.

Araştırmayı yürütenlerden Dr. Stefania Koumpa, duyma kaybıyla Covid-19 ilişkisi henüz kesinleşmese de ellerinde olası açıklamalar olduğunu söyledi. Koumpa, “Sars-Cov-2 virüsü kulağa girip hücreleri öldürüyor ya da enfeksiyona yol açan kimyasallar yayabiliyor olabilir” dedi.

Araştırmacılar, yoğun bakım ünitelerinde hastalara duyma kaybına ilişkin de soru sorulması gerektiğini söyledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER