A3 Haber

Patara’daki Roma Tiyatrosu, bin 500 yıl sonra tiyatroyla buluştu: Gösteriyi 3 bin kişi izledi

Patara’daki Roma Tiyatrosu, bin 500 yıl sonra tiyatroyla buluştu: Gösteriyi 3 bin kişi izledi
Ekim 14
10:57 2020

Patara Antik Kenti’ndeki Roma Tiyatrosu’nda, bin 500 yıl sonra tiyatro oyunu sahnelendi. Kaş’ın Yeşilköy Mahallesi Halk Tiyatrosu oyuncuları ‘Kanlı Nigar’ı sahnelerken, 3 bin kişi oyunu ilgiyle takip etti.

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’ndeki Roma Tiyatrosu onarıldı. Onarılan Roma Antik Tiyatrosu’nda bin 500 yıl sonra ilk kez bir tiyatro oyunu sahnelendi. Kaş’a bağlı Yeşilköy Mahallesi Halk Tiyatrosu, Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi ve Patara Antik Kenti Kazı Başkanlığı’nın desteğiyle ‘Kanlı Nigar’ adlı oyunla, Patara Antik Roma Tiyatrosu’nda izleyicilere tarihi bir gece yaşattı.  Oyunu, yerli ve yabancı yaklaşık 3 bin kişi izledi.

Sadık Şendil’in yazdığı iki perdelik oyunun yönetmenliğini, aynı zamanda Yeşilköylü olan Müfit Kayacan ve yaşamını Kalkan’da sürdüren sinema sanatçısı Ahmet Gülhan yaptı. Oyunda, aralarında Patara kazılarında işçi olarak çalışan Yaşar Kelek, berber Cem Sultan Alkaya, Kalkan PTT Müdürü Gürhan Arıtürk, emekli öğretmen İkbal Türel ile farklı mesleklerden Fatma Karakitapoğlu, kızı Gülsüm Karakitapoğlu, Özcan Körpe, Selver Aydoğdu, Çağrı Sağırdak, Fadime Gümüş, Özcan Kelek, Ali Ergün, Fatih Aydoğdu ve Aysel Gümüş rol aldı.

Oyun sonunda izleyiciler, oyuncuları ayakta alkışladı. (DHA)