A3 Haber

Prof. Ahmet Aydın: Sahte içkinin ilk belirtisi görme bulanıklığı, 15 mililitresi bile öldürür

Prof. Ahmet Aydın: Sahte içkinin ilk belirtisi görme bulanıklığı, 15 mililitresi bile öldürür

Prof. Ahmet Aydın: Sahte içkinin ilk belirtisi görme bulanıklığı, 15 mililitresi bile öldürür
Ekim 14
13:57 2020

Prof. Ahmet Aydın, “Sahte ve normal içki arasındaki farkın anlaşılması mümkün değil. Kişi görme bulanıklığı hissettiği anda soluğu bir sağlık kuruluşunda almalı.Çünkü çay bardağının dibinde bulunan 15 mililitrelik saf metil alkol bir insanı öldürmek için yeterli” dedi.

Türkiye genelinde sahte içkiden bir haftada 45 kişi yaşamını yitirdi. İstanbul, İzmir, Mersin, Kırıkkale, Trabzon, Zonguldak, Muğla ve Aydın’da sahte içkiden ölüm yaşandı. Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın, sahte ve normal içki arasındaki farka dair önemli bilgiler verdi.

“Sahte olduğunu ayırt etmek mümkün değil”

Sahte içkide metil, normal içkide ise etil alkol olduğunu ifade eden Prof. Ahmet Aydın, “Öldüren sahte içkinin içinde metil alkol var. Halbuki normal içkilerin içerisinde etil alkol bulunuyor. İçkinin etil alkol ya da metil alkolden yapıldığını ayırt etmek ise mümkün değil. İçki metil alkolle yapılmışsa sonucu gerçekten ölüme kadar gidebilir. Ölüm ihtimali uzak olmayan bir zehirlenme gerçekleşir. Hem etil hem de metil alkol insanlarda ‘santral sinir sistemi depresyonu’ adı verilen bir sarhoşluk haline yol açar. Etil alkolde bu bir süre sonra geçer. Ancak metil alkolde bu daha uzun sürer. Sahte içkinin ilk zehirlenme belirtisi gözleri vurmasıdır” diye konuştu.

Alkolün verdiği etkiyle ‘görme bulanıklığı’ yaşandığını anlatan Prof. Aydın, “Ama metil alkolde süreç gittikçe ilerler. Bu öncelikle gözleri harap ediyor. Çok küçük miktarda bir alkol bile ölüme yol açıyor. Çay bardağının dibinde bulunan 15 mililitrelik saf metil alkol bir insanı öldürmek için yeterlidir. Çok küçük miktarda alkol bile göz harabiyetine yol açar. Kişi bir görme bulanıklığı hissettiği anda soluğu bir sağlık kuruluşunda almalıdır. Çünkü artık bir sorun var demektir. ‘Alkol sarhoşluk yapıyor, acaba bundan mı etkilendim’ diye düşünmeyin. Hafif bulanık görme bile kişiyi tedirgin etmelidir. Bulanık görme hissedildiği anda kişi hastaneye başvurmalı” uyarısında bulundu. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER