A3 Haber

Manisa Yurttaş İnisiyatifi davayı kazandı: Mahkeme su faturasında soyguna “dur” dedi

Manisa Yurttaş İnisiyatifi davayı kazandı: Mahkeme su faturasında soyguna “dur” dedi
Ekim 17
15:56 2020

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Manisa Su ve Kanalizayon İdaresi’nin (MASKİ) her ay su abonelerinden tahsil ettiği “hat ve işletim bedeli” konusunda mahkeme kararını verdi. Manisa Yurttaş İnisiyatifi’nin açtığı iptal davası sonuçlandı. Karara göre MASKİ, Şehzadeler ilçesindeki su abonelerinden “hat bakım ve işletim bedeli” altında ayrıca para tahsil edemeyecek.

A3 Haber Merkezi | MASKİ’nin her ay su faturalarından ve kartlı sayaç abonelerinden “hat bakım ve işletim bedeli” adı altında tahsil ettiği 3 TL ücretin yasal olmadığı gerekçesiyle Manisa Yurttaş İnisiyatifi’nin 2. İdare Mahkemesine açtığı iptal davası, Şehzadeler halkı lehine sonuçlandı.

Manisa Yurttaş İnisiyatifi adına Uğur Doğan’ın açtığı davada mahkeme, “hat bakım ve işletim bedeli” adı altında para toplanmasını hukuka aykırı buldu.

Kararda şöyle denildi: “Yönetim ve işletim giderleri ile ıslah masraflarının su ücret tarifesinin belirlenmesinde idare tarafından dikkate alınması gereken bir maliyet unsuru olduğu halde, ilgili kanun maddesine aykırı olarak ayrı bir kalem olarak abonelerden Hat Bakım ve İşletim Bedeli adı altında ilaveten aylık 3 TL ücret alınmasında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin Hat Bakım ve İşletim Bedeli olarak aylık 3 TL ücret alınmasına ilişkin kısmın iptaline oy birliği ile karar verildi.”