A3 Haber

Cuma hutbesinde vatandaştan para isteyen Diyanet, iki eğitim merkezi için 36.7 milyon bütçe ayırdı

Cuma hutbesinde vatandaştan para isteyen Diyanet, iki eğitim merkezi için 36.7 milyon bütçe ayırdı

Cuma hutbesinde vatandaştan para isteyen Diyanet, iki eğitim merkezi için 36.7 milyon bütçe ayırdı
Ekim 19
09:15 2020

Cuma hutbesinde inşaatı devam eden camiler için yurttaşları “hayır’” yarışına sokan Diyanet, Elazığ ve Denizli’de yapımları devam eden ihtisas merkezleri için bugüne kadar toplam 36,7 milyon TL ödenek ayırdı. Diyanet’e bağlı olan ve eğitim amaçlı kullanılan 120’ye yakın binanın 2019 yılındaki onarım masrafı ise 9,3 milyon TL oldu.

Cami inşaatları için hemen her yıl yeni bir bağış kampanyası başlatan ve 16 Ekim’de okunan Cuma hutbesinde yurttaşlardan yapımı devam eden camiler için ‘hayır’ talep eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir yıllık inşaat giderleri dudak uçuklattı. AKP iktidarı döneminde etkinliğini giderek artıran ve 2021 yılı için teklif edilen 12,9 milyar TL bütçe ile yine birçok kamu kurumunu geride bırakan Diyanet, inşaat işleri için milyonlarca lira harcadı.

2019 yılında gayrimenkullerinin bakım ve onarımı için 3,8 milyon TL harcayan idare, Elazığ’da yapımı devam eden Harput Eğitim Merkezi için 15,3 milyon TL, Denizli’de yapımı devam eden Dini Yüksek İhtisas Merkezi için ise 21,4 milyon TL harcadı.

Büyük onarım

Birgün’de yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, ‘Büyük onarım ve ikmal inşaatlar’ için 2019 yılında Diyanet bütçesinden 6 milyon TL ödenek ayrıldı. Yıl içinde aktarılan 3,3 milyon TL ödenekle birlikte toplam ödenek 9,3 milyon TL’ye çıktı. Bu ödeneğin tamamına yakını eğitim merkezleri, dini yüksek ihtisas merkezleri ve Kuran kurslarının inşaatı ile bakım ve onarımı için tüketildi.

İki merkeze 36,7 milyon TL

Diyanet’in inşaat harcamalarının büyük bölümünü Elazığ ve Denizli’de yapımları devam eden eğitim merkezleri için harcanan paralar oluşturdu. 2018-2021 yılları yatırım programında bulunan Elazığ Harput Eğitim Merkezi inşaatında kullanılmak üzere 2019 yılı için 6 milyon TL ödenek konuldu. Yıl içinde tahsis edilen 7,5 milyon TL ek ödenek ve diğer kalemlerden aktarılan 1,8 milyon TL ile birlikte toplam 15,3 milyon TL, inşaatın yapımını üstlenen Elazığ İl Özel İdaresi’nin hesabına aktarıldı. İnşaatın yüzde 50’sinin tamamlandığı bildirildi.

Elazığ’da yapımı devam eden eğitim merkezi için 15,3 milyon TL ödenek ayıran Diyanet, Denizli’deki yüksek ihtisas merkezi için ise daha fazla parayı gözden çıkardı. Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi inşaatında kullanılmak üzere 2019 yılında 12 milyon TL ödenek ayıran idare, tahsis edilen 9,5 milyon TL ek ödenek ile toplam 21,4 milyon TL’yi inşaatın tamamlanması için Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bütçesine aktardı. Yapımı devam eden merkezin şu ana kadar yüzde 65’inin tamamlandığı belirtildi.

Onarım için 29 milyon TL ödenek

Yapımı devam eden inşaatlar için milyonlarca liralık harcamalar yapan kurum, cami ve Kuran kurslarının inşaat ve onarımında kullanılması için de büyük paralar ayırdı. Diyanet, 2019 yılı içinde cami ve Kuran kursu derneklerinden gelen toplam bin 379 yardım talebi için 29,3 milyon TL ödenek gönderdi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER