A3 Haber

“Pandemi nedeniyle kapalı olan işyerine 300 TL’lik su faturası geldi”

“Pandemi nedeniyle kapalı olan işyerine 300 TL’lik su faturası geldi”

“Pandemi nedeniyle kapalı olan işyerine 300 TL’lik su faturası geldi”
Ekim 21
18:02 2020

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne su fiyatlarında indirilme gidilmesi ve atık su bedeli tahsilatından vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Karaca’nın açıklaması sırasında bir vatandaş, koronavirüs nedeniyle uzun süredir kapalı olan kahvehanesine 300 TL su faturası geldiğini ileri sürdü.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa’da su birim fiyatının diğer şehirlere göre pahalı olduğunu belirterek Kent Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya belediye meclis üyeleri, parti il ve ilçe yönetim üyelerinin yanı sıra Adana’nın Ceyhan ilçe Belediye Başkanı Hülya Erdem de katıldı.

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın İnegöl Belediye Başkanı’yken ‘katı atık bedelleri, su faturasından alınsın’ diye belediye meclisinden karar çıkarttığını anımsatan Karaca, bugün Aktaş’ın katı atık bedellerini toplamama kararının çelişki olduğunu ifade etti.

“Bursa suyu en pahalı satan yedinci belediye”

Bursa’nın bir su şehri olduğunu fakat AKP iktidarı döneminde şehirde su faturalarının hiç gündemden düşmediğini vurgulayan Karaca, “Bursa su kaynaklarının üzerinde bir kent olmasına rağmen su fiyatları bakımından Türkiye’nin en pahalı su satan belediyelerinden birisi. 30 büyükşehir içinde suyu yedinci pahalı satan belediye” dedi.

“Suyu, maliyetinin yüzde kaç fazlasına satıyor?”

İstanbul’da bir aboneye suyu ulaştırmak için ortalama 200 kilometrelik bir altyapı gerekiğini ileri süren Karaca, şunları söyledi:

“Fakat Bursa’ya bakıyoruz hemen yanı başımızda bizim içme suyu olarak kullandığımız suyun toplandığı barajlar var. Yani maliyet bakımından çok ucuz. Şimdi Alinur Aktaş’a şunu sormak istiyorum. Su fiyatından ne kadar kâr ediyorsunuz? Siz insani ihtiyacı dahi maliyetine göre en pahalı şekilde satarsanız pandemiyle mücadeleye de darbe vurmuş olursunuz. Suyun maliyetine bakıldığında Bursa’da satıldığının 4’te 1’i olduğuna dair bilgiye ulaştık. Sayın Alinur Aktaş’ın şunun hesabını vermesi gerekiyor. Suyu maliyetinin yüzde kaç fazlasına satıyor?”

“Atık su bedeli alamayan büyükşehir belediyeleri var”

Karaca, AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde birikmiş milyonlarca lira alacağı olduğunun öne sürerek, “Burada keyfilik söz konusu. Ona rağmen su faturasını ucuzlattık diye bir algı oluşturuyor. Burada su birim fiyatlarında bir kuruşluk indirim yok. Atık su bedeli, sayaç okuma bedeli, bakım bedeli, yatırım bedeli vs. onların bir tanesi de katı atık bedeli. Katı atık bedelini ilçe belediyelerine aktarıyor. Onu fatura içeriğinden çıkarttı şimdi. Diyoruz ki atık su bedeli almayın. Bunu almayan büyükşehir belediyeleri var” diye konuştu.

“Su birim fiyatlarında da indirim istiyoruz”

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni su faturalarındaki algıya son vermeye çağıran Başkan Karaca, “Bursa Büyükşehir’in 2020 bütçesinde atık su geliri 143 buçuk milyon lira. Bu direkt Büyükşehir’e gidiyor. Eğer gerçek bir indirim yapılacaksa bundan feragat etsin” diyen Karaca, su birim fiyatlarında da indirim isteklerini belirtti.

Buski, kapalı kahvehaneye su faturası gönderdi

Bu sırada bir vatandaş, kahvecilik yaptığını ve kahvesinin pandemi nedeniyle kapalı olduğu dönem için bile 300 liralık su faturası geldiğini belirterek, Karaca’ya faturaları gösterdi. Karaca da, “Bu soyguna son verin. Pandemi döneminde esnafın işi gerçekten çok zor. Kapalı işyerlerine fatura gönderen bir belediye anlayışından vazgeçin” çağrısında bulundu. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER