A3 Haber

Erdoğan’ın “müjdeleri” sürüyor: Cumhurbaşkanlığı filosuna 47 araç daha eklenecek

Erdoğan’ın “müjdeleri” sürüyor: Cumhurbaşkanlığı filosuna 47 araç daha eklenecek

Erdoğan’ın “müjdeleri” sürüyor: Cumhurbaşkanlığı filosuna 47 araç daha eklenecek
Ekim 22
10:25 2020

Önümüzdeki yıl Hazine’ye cins ve fiyat sınırlamasına tabi olmayan 100 yeni araç alınacak. Maaşına zam alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın filosuna 47 yeni araç eklenecek.

TBMM’ye sunulan yeni bütçe yasa teklifine göre, önümüzdeki yıl kamu kurum ve kuruluşlarına ambulans ve motosikletler hariç bin 652 yeni araç alınacak. Hazine’nin 100 lüks aracı olacak.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; zengin araç filosuyla dikkatleri çeken Cumhurbaşkanlığı’na 47 yeni araç daha alınacak. Tamamının Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınacağı belirtilen araçlardan 30’u binek otomobil, beşi 17 kişilik minibüs, beşi pikap, beşi panel ve ikisi de en az 41’er kişilik otobüsten oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı bu yıl da ikisi güvenlik donanımlı 26 yeni araç almıştı. Gelecek yıl milli saraylar için de bir araç alınacak.

Fiyat limitine tabi olmayacak

Bu yıl kamuya alınacak araç dağılımında en dikkat çekici alımı Hazine ve Maliye Bakanlığı yapacak. Bakanlık, önümüzdeki yıl tamamının cins ve fiyatını kendisinin belirleyeceği ve fiyat limitine tabi olmayan araç anlamına gelen T22 sıra cetveline tabi 100 adet taşıt alacak.

Yeni araçların merkezi yönetim kapsamındaki idarelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılacağı ve parasının ilgili idarelerce ödeneceği belirtildi. T22 dışında kamuya alınacak araçların ÖTV ve KDV hariç azami satın alma bedeli, otomobillerde 195 bin 500 ila 215 bin lira arasında değişiyor. T22’ye tabi araçlarda ise bu sınırlar gözetilmiyor.

Koronavirüs nedeniyle ciddi sıkıntı yaşanmasının ardından Sağlık Bakanlığı önümüzdeki yıl 1.050 adet tıbbi donanımlı yeni ambulans satın alacak. Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü de toplamda 120 motosiklet alımı yapacak. Yeni kurulan Helal Akreditasyon Kurumu da bir makam aracı ile 17 kişilik 1 minibüs alacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER