A3 Haber

Depremin yarattığı tahribat: Foça’da yüzlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapı yıkıldı

Depremin yarattığı tahribat: Foça’da yüzlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapı yıkıldı
Ekim 31
12:36 2020

İzmir’de meydana gelen deprem sonrası facianın boyutları her geçen saat gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Çöken binalarda enkaz altında kalan depremzedeleri arama -kurtarma çalışmaları sürerken Foça’da da 1698 yılında inşa edilen “Dış Kale” olarak bilinen tarihi yapının bir bölümü depremin şiddetiyle yıkıldığı ortaya çıktı.

İzmir’de  dün yaşanan depremin bıraktığı tahribat saatler geçtikçe ortaya çıkıyor. Depremin yarattığı tahribat bir tarihi yapının da yıkılmasına neden oldu.  Çöken binalarda arama kurtarma çalışmaları sürerken şehrin birçok yerinde apartmanlarda hasar oluştu. Deprem nedeniyle can kayıpları ve yaralı sayısı artmaya devam ederken artçı sarsıntılar nedeniyle vatandaşların endişesi sürüyor.

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan kaynaklara göre 1698 yılında Osmanlı tarafından Venedik tehlikesine karşı askeri amaçlarla inşa edilmiş yapı olan “Dış Kale” deprem nedeniyle bir bölümü yıkıldı.

Tarihi yapısı bir yana Eski Foça’nın görülmesi gereken en güzel yerlerinden olan ve yüzlerce yıldır ayakta kalan Dış Kale’nin bir bölümünün yıkılması depremin şiddetini gözler önüne serdi.