A3 Haber

Ali Babacan: Hükümetin aklı, kafası rant projelerinde

Ali Babacan: Hükümetin aklı, kafası rant projelerinde

Ali Babacan: Hükümetin aklı, kafası rant projelerinde
Kasım 01
23:26 2020

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “ Devletin görevi, hiç kimseyi belli kalıplara sokmak değildir. Devletin görevi, vatandaşlarını dönüştürmeye çabalamak değildir. Devletin görevi, toplum mühendisliğine soyunmak değildir. Bu ülkenin bütün farklılıklarını, kültürel çeşitliğini zenginlik olarak bilip, bir arada daha mutlu ve daha yüksek bir refaha ulaşmak için, yürüyebiliyorsanız işte o devletin gerçekten yapması gereken görevi yerine getirdiği bir Türkiye demektir” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Devletin görevi, hiç kimseyi belli kalıplara sokmak değildir. Devletin görevi, vatandaşlarını dönüştürmeye çabalamak değildir. Devletin görevi, toplum mühendisliğine soyunmak değildir. Bu ülkenin bütün farklılıklarını, kültürel çeşitliğini zenginlik olarak bilip, bir arada daha mutlu ve daha yüksek bir refaha ulaşmak için yürüyebiliyorsanız işte o devletin gerçekten yapması gereken görevi yerine getirdiği bir Türkiye demektir” dedi.

Babacan, Şanlıurfa’da partisinin 1. Olağan il kongresinde konuştu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ülkedeki güvensiz ortamın kaynağı olduğunu söyleyen Babacan, “İstiklal Marşının girişinde söylediği gibi, “Artık konuşmaktan fikirlerden farklı kimliklerden, dünyadan gelecekten, korkmayan cesur özgür ve zengin bir Türkiye istiyoruz. ‘Korkma Türkiye’ diyorum. Bugünden çok daha zor şartlarda, 1923’te Cumhuriyeti kurduk. 1950’de demokrasiye doğru önemli bir adım attık, bunu bir kere daha yapabiliriz” diye konuştu.

“Devletin görevi vatandaşı olduğu gibi kabul etmektir”

Babacan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Devletin görevi her vatandaşı olduğu gibi kabul etmektir. İnsan olmaktan kaynaklanan ve anasından emdiği ak sütü gibi helal olan bütün haklarını olduğu gibi tanımaktır. Devletin görevi, hiç kimseyi belli kalıplara sokmak değildir. Devletin görevi, vatandaşlarını dönüştürmeye çabalamak değildir. Devletin görevi, toplum mühendisliğine soyunmak değildir. Bu ülkenin bütün farklılıklarını, kültürel çeşitliğini zenginlik olarak bilip, bir arada daha mutlu ve daha yüksek bir refaha ulaşmak için, yürüyebiliyorsanız işte o devletin gerçekten yapması gereken görevi yerine getirdiği bir Türkiye demektir.

Kimliği inancı ideolojisi ne olursa olsun, herkesi özgürlük, hak, adalet, demokrasi, ehliyet, fırsat eşitliği, hesap verebilirlik ilkeleri etrafında yeni bir toplumsal sözleşme yapmaya davet ediyoruz. Artık konuşmaktan fikirlerden farklı kimliklerden, dünyadan gelecekten, korkmayan cesur özgür ve zengin bir Türkiye istiyoruz. İstiklal Marşı’nın girişinde söylediği gibi, ‘Korkma Türkiye’ diyorum. Bugünden çok daha zor şartlarda, 1923’tecumhuriyeti kurduk, 1950’de demokrasiye doğru önemli bir adım attık bunu bir kere daha yapabiliriz.”

“Artık yenilik zamanı”

“Türkiye’nin 4 bir köşesine baktığımızda yatırımlar durmuş durumda. Son 2 yıldır çalışan sayısı hızla azalıyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geldiğinden bu yana çalışan sayısı azalıyor. Bir yandan her yıl 1 milyona yakın gencimiz iş aramaya başlıyor. Bunun ülke için ne kadar vahim bir tablo olduğunu anlamamak güç değil. Güven ortamı mevcut yönetim eliyle oluşturulamaz. Yapamayacaklar.

Artık eski hesaplaşmaları kavgaları bırakıp yeni bir başlangıç yapmanın zamanı geldi. Kavgalar, hesaplaşmalar hiçbir sorunumuza çare olmadı, olmuyor. Geçmiş doğruları ve yanlışlarıyla içinden geçtiğimiz ortak geçmişimizdir geçmiş değiştiremeyiz birbirimizi geçmiş üzerinde uzlaşmaya zorlamak zorunda da değiliz, geleceğin ipleri bizlerde.

Maalesef hükümetin aklı, kafası rant projelerinde. Yıllardır GAP projesi hala tamamlanamadı. Burada bu projeye ihtiyaç varken, sürekli ‘Kanal İstanbul’ diye duyuyoruz. Bir ‘Kanal İstanbul’ parasına Güneydoğu Anadolu’da suyun götürülmediği bir karış toprak kalmaz önceliklerinizi neye göre kurguluyorsunuz.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER