A3 Haber

İzmir depreminin vurduğu Yunanistan’da 10 bin bina tehlike altında

İzmir depreminin vurduğu Yunanistan’da 10 bin bina tehlike altında

İzmir depreminin vurduğu Yunanistan’da 10 bin bina tehlike altında
Kasım 02
11:43 2020

İzmir depremi, Sisam adasında da can kaybı ve hasara neden olurken, Yunanistan Depremden Korunma Teşkilatı Başkanı Efthymios Lekkas, ülke genelinde 10 bin binanın tehlike altında olduğunu duyurdu.

Merkez üssü Ege Denizi’nin Seferihisar açıkları olan 6.6 büyüklüğünde meydana gelen İzmir depremi, Sisam (Samos) Adası’nda iki kişinin yaşamını yitirmesine, 19 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Deprem sonrası adada bulunan binaların durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Yunanistan Depremden Korunma Teşkilatı Başkanı Efthymios Lekkas, deprem sonrası yaklaşık 300 binanın kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Futbol sahasına çadırlar kuruldu

Lekkas, depremin ardından yapılan incelemeye göre, ülke genelinde 10 bin binanın yüksek risk taşıdığını tespit ettiklerini duyurdu. Lekkas, depremin vurduğu bir başka kent olan Vathi’deki duruma ilişkin ise, “Zor bir durum. Kolay değil, çünkü 2- 3 bin kişi deprem riski ile karşı karşıya… Gerekli önlemi almak için çalışmalara başladık” dedi.

Sisam’da yaşanan son gelişmelere göre, Yunanistan Kara Kuvvetleri (GES) adada depremden zarar gören vatandaşlara yardım etmek üzere futbol sahasına çadırlar kurdu. Depremde etkilenen halka üç öğün yemek dağıtımına başlandı.

Öte yandan deprem sonrası yağan yağmur ve tsunami sonrasında yaşanan taşkınlıkların neticesinde yollarda meydana gelen zararın onarılması için de askeri ekipler iş makineleriyle göreve başladı. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER