A3 Haber

Kabil Üniversitesi’ne bombalı ve silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var!

Kabil Üniversitesi’ne bombalı ve silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var!

Kabil Üniversitesi’ne bombalı ve silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var!
Kasım 02
16:35 2020

Afganistan’ın başkenti Kabil’de ağır silahlı bir grup, Kabil Üniversitesi’ne saldırı düzenledi. İlk bilgilere göre en 19 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Afganistan’ın başkentindeki Kabil Üniversitesi’ne bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 19 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryan, altı saat süren çatışmada en az 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 22 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ayrıca Aryan açıklamasında, 3 silahlı saldırganın güvenlik güçlerince öldürüldüğünü dile getirdi.

Ölü ve yaralıların çoğu öğrenci

Sağlık kaynakları, hastanelere nakledilen öğrencilerden bazılarının durumunun ağır olduğunu, can kaybının artabileceğini kaydetti.

Saldırı, İran’ın üniversite bünyesinde bir kitap fuarı açtığı ve açılışa İran’ın Kabil Büyükelçisi’nin de katıldığı bir zamana denk geldi.

Silahlı saldırganların kampüse girmeden önce güvenlik noktasında güçlü bir patlayıcıyı infilak ettirdiği ardından da içeri girdiği belirtildi.

Görgü tanıkları, doğu kapısı olarak bilinen ana giriş kapısından içeri sızan saldırganların burada yer alan hukuk fakültesi ile iletişim fakültelerini hedef aldığı ve öğrencilerin üzerine otomatik tüfeklerle ateş açtığını zaman zaman da el bombaları kullandığını dile getirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Bu bizim için bir istihbarat hatasıdır

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih, olayda istihbarat hatası yapıldığını belirttiği Twitter iletisinde, “Birg ün istihbari hatalarımızı düzelteceğiz ancak diğer tarafta şeytani düşüncedeki talipler (Taliban), Kabil Üniversitesi’ne yapılan bu iğrenç ve meşru olmayan saldırıdan ötürü vicdanlarını asla temizleyemeyecekler. Bu bizim için bir istihbarat hatasıdır.” ifadelerini kullandı.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, olayın neden düzenlendiği bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani, olayın terörist eylemi olduğunu belirterek saldırı kınadı ve “teröristlerin” “Helmand’da yenildikten” sonra akademik merkezleri hedef aldığını söyledi.

Afganistan’ın en büyük eğitim kurumu

1932’de kurulan Kabil Üniversitesi, 17 bin öğrencisiyle Afganistan’ın en büyük eğitim kurumu olarak biliniyor.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Amerikan Üniversitesi de dört yıl önce Taliban militanlarının silahlı saldırısına uğramış, saatler süren çatışmada çok sayıda öğrenci yaşamını yitirmişti.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER