A3 Haber

Artan vaka sayıları harekete geçirdi: İstanbul Valisi’nden mesai saatlerine ilişkin açıklama

Artan vaka sayıları harekete geçirdi: İstanbul Valisi’nden mesai saatlerine ilişkin açıklama

Artan vaka sayıları harekete geçirdi: İstanbul Valisi’nden mesai saatlerine ilişkin açıklama
Kasım 04
14:30 2020

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre 60 yaş ve üstü çalışanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar, 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personeller idari izinli olarak evden çalışacaklar. 9 Kasım’dan itibaren sanayi kesimi çalışanları saat 07:00’de mesaiye başlayacak.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısı sonrası alınan kararlara ilişkin basın toplantısı düzenliyor.

Buna göre 60 yaş ve üstü çalışanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar, 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personeller idari izinli olarak evden çalışacaklar. 9 Kasım’dan itibaren sanayi kesimi çalışanları saat 07:00’de mesaiye başlayacak.

Vali Yerlikaya’nın açıklamaları şöyle:

  • Gerek hastanede yatan gerekse evlerinde tedavileri devam eden kardeşlerimiz için tüm gereken tedavileri yapıyoruz. Sağlık çalışanları bizim kahramanlarımız. İstanbul’da 1405 filyasyon ekibimiz gece gündüz demeden dünyaya örnek bir çalışma yapıyorlar. Artık bazı işlerimiz çalışma saatleri 22’de sona erecek. 22 ağustos’tan itibaren 2 milyon 209 bin denetim yaptık. Artık kendimiz tehlikenin farkına varmalı ve tedbirlere harfiyen uymalıyız.
  • Henüz salgın bitmedi kontrolü elden bırakmamalıyız. Temizlik virüse karşı en büyük silahımız. Lütfen kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak duralım.
  • Bildiğiniz gibi İstanbul’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kademeli mesai saatlerine geçmişti. Bugünden itibaren tüm kamu kurumlarımızda dönüşümlü ve uzaktan çalılşma yöntemlerimizin kapsamını genişletiyoruz. Bu bağlamda 60 yaş ve üstü çalışanların idareci pozisyonlar hariç, hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personellerin idari izinli olarak evde çalışabilecekler.
  • Bunların dışındaki diğer personelimiz ise haftalık olarak dönüşümlü çalışacaklardır.
  • İstanbul dünyanın 14. Büyük metropolü. 5 milyon 300 bin çalışanımız var. Özel sektörde de kademeli ve esnek mesai uygulaması da olmazsa olmazdır. Sanayi kesiminde yaklaşık 1 milyon 300 bin çalışanımız var. Sendikalarımız, meslek odalarımız, iş dünyası STK’larımız ile istişareler ettik.
  • 9 Kasım’dan itibaren sanayi kesimi çalışanları saat 07:00’de mesaiye başlayacak.
  • Bu karar 9 Kasım Pazartesiden itibaren uygulanacak.
  • Salgının üstesinden birlikte gelecek birlikte başaracağız.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER