A3 Haber

Esad: Suriye’deki ekonomik krizin nedeni iflas eden Lübnan bankalarında kaybolan onlarca milyarlar dolar

Esad: Suriye’deki ekonomik krizin nedeni iflas eden Lübnan bankalarında kaybolan onlarca milyarlar dolar

Esad: Suriye’deki ekonomik krizin nedeni iflas eden Lübnan bankalarında kaybolan onlarca milyarlar dolar
Kasım 05
15:12 2020

ABD’nin çok sert yaptırımlarının kıskacındaki Suriye’de yaşanan ekonomik krizle ilgili açıklamalar yapan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, krizin gerisinde Lübnan’ın iflasının yattığını söyledi. Lübnan bankalarında kaybedilen Suriye mevduatlarının miktarının 42 milyar doları bulduğunu belirtti.

Suriye’deki bir ticaret fuarı sırasında konuşan Devlet Başkanı Beşar Esad, “Ekonomik krizin en önemli nedenlerinden biri, Suriyelilerin Lübnan’a götürdüğü para ve Lübnan’da bankacılık krizi gerçekleştiğinde o para gitti ve biz de bedelini ödedik” diyerek ekledi:

“Ekonomik sorunun özü budur, ama kimse hakkında konuşmuyor.”

20-42 milyar dolar kayıp

Suriye yurttaşlarının Lübnan mali sektöründeki milyarlarca dolarlık mevduatlarının bloke edildiğini belirten Esad, 20 ile 42 milyar dolar arası tutardaki Suriye mevduatının kaybedilmiş olabileceğini duyurdu.

“Böyle bir rakam Suriye’ninki gibi bir ekonomi için dehşet vericidir” vurgusunu yapan Esad, ABD’nin Suriye’ye en ağır yaptırımları dayattığı Sezar Yasası’nın haziranda yürürlüğe girmesinden evvel krizin çıktığını belirterek “Nedeni Lübnan bankalarında kaybolan para” diye altını çizdi.

Suriyelilerin paraları Lübnan bankalarında mahsur kaldı

Geçmişte döviz mevduatlarının tutarının 170 milyar doları bulduğu Lübnan bankacılık sektörü, Lübnan para biriminin yere çakılması ve sermaye kaçışına karşı önlemler alınması üzerine geçen yıldan beri yurtdışına para çekilmesi ve işlem yapılmasına çok sıkı kısıtlama uyguluyor, bu da tasarruflarına ulaşamayan mevduat sahiplerinin büyük tepkisini çekiyor.

Suriyeli iş insanları da çok sıkı kısıtlamalar nedeniyle bir zamanlar petrol geliriyle temel ihtiyaç maddelerinin alımında kullanılan yüz milyonlarca doların Lübnan bankacılık sektöründe mahsur kaldığından yakınıyor. Suriye, ithalat yapabilmek için ABD yaptırımlarını aşmak açısından Lübnan bankalarının oynadığı rolden de oldu.

Etiketler
Paylaş

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER