A3 Haber

AKP’liler Yeni Sanat adıyla bir vakıf kurdu: Kurucular arasında dikkat çeken isimler var

AKP’liler Yeni Sanat adıyla bir vakıf kurdu: Kurucular arasında dikkat çeken isimler var

AKP’liler Yeni Sanat adıyla bir vakıf kurdu: Kurucular arasında dikkat çeken isimler var
Kasım 06
13:53 2020

AKP’li isimler, Yeni Sanat Vakfı adıyla bir vakıf kurdu. İbrahim Kalın’dan Hasan Kaçan’a dikat çeken bir dizi AKP’li ya da AKP yandaşı isim, kurucular arasında yer alıyor.

A3 Haber Merkezi | AKP’li ya da AKP yandaşı simlerin kurucular arasında yer aldığı yeni bir vakıf daha kuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi ilanıyla duyurulan vakfın adı: Yeni Sanat Vakfı.

Vakfın tescil kararı İstanbul Anadolu 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 18 Eylül 2020’de verildi.

Kurucular arasında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, eski Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AKP’nin imar barışı reklamlarında oynaması nedeniyle son günlerde adı yeniden gündeme gelen oyuncu Hasan Kaçan, Kalyıncu Holding patronlarından Mehmet Kalyoncu, dizi yapımcısı Mustafa Fener bulunuyor.

Ayrıca 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren Erol Olçok’un kardeşi Cevat Olçok da vakfın kurucuları arasında yer aldı. AKP’nin kuruluşuda isim, logo ve slogan çalışmalarını yürüten ve AKP’nin seçim kampanyalarını organize eden Cevat Olçok’un Irak, Gürcistan, Malezya, Lübnan, Ukrayna, Mısır, Tunus ve Makedonya gibi ülkelerde de seçim kampanyası organize ettiği biliniyor.

Neden kuruldu?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan zaman zaman konuşmalarında, “AKP’nin kültürel iktidarını kuramadığını” söylemesi, vakfın kuruluş amacını da gösterir nitelikte.

Erdoğan geçen aylarda bir konuşmasında şunları ifade etmişti: “Fikrî iktidarımızı hâlâ tesis edemedik. Hiç kimsenin bu fikri iktidar arayışından rahatsız olmaması gerekir. Gerçek iktidarın, fikri iktidar olduğunu biliyoruz. Şahsen bu konuda kendimi biraz mahzun hissediyorum. Samimi bir muhasebeyle 18 yılda her alanda tarihi eserlere, hizmetlerle imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER