A3 Haber

Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Damadı Albayrak’ın istifasına hiç değinmedi

Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Damadı Albayrak’ın istifasına hiç değinmedi

Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Damadı Albayrak’ın istifasına hiç değinmedi
Kasım 09
15:13 2020

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Saray’da gerçekleştirilen 12. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin herhangi bir açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’daki 12. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

 • Çevrimiçi de olsa sizlerle bir araya gelmeyi arzu ettim. Gerek büyükelçilerimiz, gerekse danışmanlarım hep birlikte bu salonda bir aradayız. Büyükelçilerimiz olağan görevlerinin yanı sıra Koronavirüs salgınıyla da mücadele etmek zorunda kaldı.
 • Bu salgın dünya genelinde üstü örtülen birçok çarpıklığın gün yüzüne çıkmasını da sağladı. Maddi zenginliğin sosyal adalet ve refaha yetmediği acı şekilde tecrübe edildi.
 • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği avantajları en verimli şekilde kullanarak süreci yönettik. Muhalefetin bizi çekmek istediği tuzağa düşmedik. Sadece sınırlar içinde değil, yurt dışında bulunan insanlarımızı da sahipsiz, çaresiz bırakmadık.
 • Sizlerin ve ekiplerinizin olağanüstü çabalarıyla, yurt dışında zor durumda kalan vatandaşlarımıza devletimizin yardım elini uzattık. 141 ülkeden 100 binden fazla vatandaşımızı ailesiyle buluşturduk. 155 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa tıbbi yardımda bulunduk.
 • Salgınla birlikte dünyanın yeni bir yol ayrımına geldiğini görüyoruz. Uluslararası kuruluşlar yeni dönemi okumakta çaresiz kalıyor. Mücadelemiz henüz bitmiş değil.
 • Hastalığın bir süre daha hayatımızı etkileyeceği anlaşılıyor. Ne zaman biteceği belli değil. Hasta ve vefat sayılarının ürkütücü boyutlara ulaştığını görüyoruz. Bu dönemi de kendi özgün politikalarımızla yönetmeye çalışıyoruz.
 • Karamsarlığa kapılmadan, dengeli, uygulanabilir anlayışla hareket ediyoruz. ‘TAMAM’ diye sloganlaştırdığımız Temizlik-Maske-Mesafe kurallarına riayet ederek bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğiz.
 • Haklı yerine güçlüyü, çoğunluk yerine azınlığı, fakirlik yerine zengini koruyan bir küresel sistemin devam etmesi mümkün değil. Ülkemize ve milletimize yeni pişmanlıklar yaşatmamakta kararlıyız.
 • Ülkemizin yeni dönemin kurucu iradelerinden olması için var gücümüzle çalışıyoruz.  Müttefiklik ilişkilerinin terör örgütlerinin ihtiraslarına kurban edildiği, demokrasi havarilerinin demokrasinin canına kast ettiği herkesin başının çaresine baktığı tabloda biz de kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz.

Doğu Akdeniz tartışmaları

 • Suriye’de sadece teröristleri sınırımızdan uzaklaştırmakla kalmadık, 411 bin Suriyeli kardeşimizin de memleketlerine dönüşünü temin ettik. 4.5 milyon mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. Bir o kadarının da Suriye’de bakımını yapıyoruz. Sadece Türkiye bunu yapıyor. Dünyada garip gurabanın yanında olduğunu söyleyenlerin böyle attığı bir adım yok. Bu kapitalist ekonominin temsilcileri olanlar, bunların hiçbirinin böyle attığı bir adım yok. Ama Türkiye insani ve vicdani olarak bu adımı atmış, atmaya da devam edecektir.
 • Bugün Libya’da siyasi çözüm umutları yeniden yeşermişse, bunda Türkiye’nin zamanında yaptığı müdahalenin çok ciddi katkısı bulunuyor. Libya halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’deki her türlü gelişmenin yükünü taşıyan ülkemizin, doğal kaynaklar söz konusu olduğunda yok sayılmasına rıza gösteremezdik. Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın provokasyonlarına rağmen Doğu Akdeniz meselesinde sabırlı, soğuk kanlı davrandık. Haklı olmanın özgüveniyle hareket ediyor, müzakere masasından kaçmıyoruz.
 • Avrupa Birliği’nin, Türkiye’yi kendinden uzaklaştıran stratejik körlükten bir an önce kurtulmasını ümit ediyoruz. Şantaj dilinin fayda sağlamayacağı artık anlaşılmalıdır. Karadeniz’de keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bu konudaki irademizi daha da güçlendirmiştir. İnşallah Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerinden de müjdeli haberler alacağımızı ümit ediyorum.

Azerbaycan mesajı

 • Azerbaycan topraklarının işgal edilmesine sessiz kalamazdık. MİNSK 3’lüsü her türlü ihtimallerle bizim Azeri kardeşlerimizi Azeri Türklerinin ifadesiyle ‘kaçkın’ yaşattı. Hep oyalamaca… Hep oyalamaca… Bunu kendileriyle konuştuğumuzda da bize bir çözüm üretmediler. Çözüm üretmek gibi bir dertleri de yoktu. Azeri kardeşlerimiz şimdi kendi göbeklerini kendileri kesti ve işi bitirdi.
 • Biz gözleri yaşlı olarak dün İlham Aliyev kardeşimizin Suşa’nın düşüşünden sonra yaptığı açıklamaları ekranda izledik. İşte 2 devlet tek millet olmanın aşkı budur. Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıyla sevincimiz ve umutlarımız artmıştır. Karabağ’daki işgal bitene kadar mücadele bayrağı inmeyecektir ‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez.’ İnmeyecektir.
 • İlham Aliyev başta olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi tebrik ediyorum. Başta Kelbecer ve Laçin olmak üzere buralar da sahiplerine inşallah teslim edilecektir. İslam düşmanlığı devlet başkanlığı nezdinde teşvik ediliyor, destekleniyor. Türkiye’nin sınır dışı ettiği yabancı terörist savaşçıların yurt dışında elini kolunu sallayarak eylem yapmasını anlayamıyoruz.
 • Önümüzdeki yıl sonu veya 2022 başında New York’taki daimi konsolosluk, Başkonsolosluk binamızı bitirmiş olacağız. Oradaki dev hizmet binamızla bu hizmetlerimizi çok daha etkin, çok daha farklı bir şekilde yürüteceğiz. Bu da bizim dünyada geldiğimiz yeri göstermesi bakımından çok önemlidir. Ülkemiz artık eski alışkanlıklarıyla geleceği inşa edemez. Bürokrasimizin vatandaşa tepeden bakan kibirli tavrına son verdik.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER