A3 Haber

CHP, EYT’liler için araştırma komisyonu kurulmasını istedi

CHP, EYT’liler için araştırma komisyonu kurulmasını istedi

CHP, EYT’liler için araştırma komisyonu kurulmasını istedi
Kasım 12
12:31 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, en büyük toplumsal sorun olarak milyonları ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine getirdi. Karaca, EYT’lilerin sorunlarının saptanarak çözülebilmesi amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, DİSK Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan “Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği” raporuna atıfta bulunarak Türkiye’de 9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahibinin ciddi geçim sıkıntıları yaşadığını, EYT sorununun çözüm beklediğini vurguladı.

Karaca’nın, EYT’lilerle ilgili araştırma komisyonu kurulması için CHP milletvekilleriyle birlikte TBMM’ye sunduğu önerge şöyle:

“EYT’lilerin tam sayısı bilinmediği için yapılan çalışmalarda yaşamını kaybeden ve haklarından yoksun kalan kişi sayısı da tam olarak bilinememektedir. Sigortalıların hayatını kaybetmesi sonucunda, hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilere bağlanan aylık ödemenin şartlarının indirgenmesi ile birlikte hak sahiplerinin yaşadığı geçim sıkıntıları artmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar bakımından, emeklilik güvencesinden yoksun kalma hali sadece kendilerini değil bakmakla yükümlü olduğu kişileri de etkilemektedir. Emekli olmadan vefat eden sigortalının, geride kalan hak sahibi kimsesi olmaması durumunda, sigortalının ödediği toplam prim miktarının miras yoluyla birisine bırakılmasının mümkün olmaması nedeniyle, ödenen toplam prim miktarının devlet hazinesine kalması da EYT’li olup mirasını başka bir ihtiyaç sahibine devretme hakkını ihlal etmektedir.” (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER