A3 Haber

Prof. Hasan Sözbilir: İzmir’deki faylar saniye saniye izlenip tepkileri ölçülecek

Prof. Hasan Sözbilir: İzmir’deki faylar saniye saniye izlenip tepkileri ölçülecek

Prof. Hasan Sözbilir: İzmir’deki faylar saniye saniye izlenip tepkileri ölçülecek
Kasım 12
15:04 2020

İzmir depremi sonrası hazırlanan rapor hakkında konuşan Prof. Hasan Sözbilir, fayları saniye saniye izleyip tepkilerini ölçeceklerini söyledi.

İzmir depremiyle ilgili, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Rektörlük Senato Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Hasan Sözbilir, rapor hakkında şu bilgileri verdi: “DEÜ olarak depremden hemen sonra Bayraklı’daki deprem bölgesinde gerekli incelemeler yapılmış ve sonrasında depremin sismik kaynağı, nedenleri ve sonuçları üzerinde çalışmalar başlanmıştır. Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre ana şoktan sonra oluşan artçı depremler 80 km uzunluğunda ve 20 km genişliğinde bir alanda sismik aktivitenin sürdüğünü göstermektedir.’’

“Deniz faylarında 7’nin üzerindeki depremde tsunami olacak”

Depremin Samos’un kuzeyindeki fayın kırılmasıyla olduğunu, İzmir faylarının tetiklenmediğini belirten Prof. Sözbilir, bu nedenle İzmir’deki fayları anbean takibe aldıklarını belirtip, “Fayları saniye saniye izleyip, tepkilerini ölçmeye çalışacağız. Gülbahçe ve Tuzla Fay hatlarında sıcak suların yüzeye çıkmasında artış var. Bu doğal bir durumdur, yeni bir deprem üreteceği anlamına gelmez” dedi.

Tsunami ile ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyen Prof. Sözbilir, “Deprem sonrasında oluşan tsunami 250 metre kadar Sığacık kıyılarından içeriye girdi. Deprem sonrasında oluşacak tsunami sonrasında insan kayıplarının önüne geçmek için modelleme çalışması yapmak zorundayız. Deprem ile tsunami arasındaki oluşma süresi bize önlem almak için zaman kazandıracaktır. Çünkü gelecekte deniz fayları, 7’nin üzerinde deprem ürettiğinde tsunami de üretecektir. Bu nedenle Türkiye Tsunami Projesi’ni çok önemsiyoruz” dedi.

“Zayıf malzeme, yetersiz kolon, betonun kalitesizliği”

Binaların yapısal özelliklerinden konuşan DEÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Özgür Özçelik ise, “Binaların hangi yıl yapıldığı ve ruhsat alındığı çok önemli. Çünkü o yıldaki deprem yönetmeliğine göre yapılıyor. Binaların depreme dayanıklı olmasında malzeme kalitesi, taşıyıcı sistemi, projeye uygun yapılıp yapılmaması, deprem bölgesinde yer alması ve zemin özellikleri çok önemlidir. Bina hasarının yoğunlaştığı Bayraklı’da yapı stoğu çok çeşitlidir. Yıkılan binaları incelediğimizde perde sistemleri yeterince yok. Kolonları yetersiz. Zayıf malzeme, betonun kalitesizliği, donatıların doğru yerleştirilmemesi, yapısal düzensizlikler nedeniyle ağır hasarlar ve yıkılmalar meydana geldi. Özellikle yapım aşamasında kolonların kısaltıldığı görülüyor. Bu da binalarda ani göçmelere neden oluyor. Bilinçsiz tadilat nedeniyle bölme duvarlarının zemin kattan kaldırılması da yıkımların nedenlerinden birini oluşturuyor” diye konuştu. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER