A3 Haber

Sığınmacıları taşıyan bot battı: Altı kişi yaşamını yitirdi

Sığınmacıları taşıyan bot battı: Altı kişi yaşamını yitirdi

Sığınmacıları taşıyan bot battı: Altı kişi yaşamını yitirdi
Kasım 12
09:37 2020

Akdeniz’de sığınmacıları taşıyan bir botun Libya açıklarından ikiye ayrılarak batması sonucu 1’i bebek 6 sığınmacı yaşamını yitirdi.

İspanyol sivil toplum kuruluşu Open Arms, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya’daki Sabratha Antik Kenti’nin 30 mil açığında batmak üzere olan bottaki sığınmacıları kurtarmak için operasyon düzenlediklerini belirtti.

Operasyon sırasında ikiye ayrılan bottan denize düşen sığınmacılardan 110’unun Open Arms ekiplerince kurtarıldığı bildirilen açıklamada, 1’i 6 aylık bebek olmak üzere 6 sığınmacının yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan olaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada da Libya arama-kurtarma bölgesi içindeki alanda zor durumda bulunan sığınmacı botunun sabah saatlerinde Avrupa Sınır Koruma Ajansı’na (FRONTEX) ait devriye uçağı tarafından fark edildiği ve Open Arms gemisinin bölgede kurtarma operasyonu başlattığı ifade edildi.

Açıklamada, sağlık durumları ciddi olan dört sığınmacının Open Arms gemisinden tahliye edilmesi için sağlık ekibinin bulunduğu devriye botunun yola çıkarıldığı bildirildi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER