A3 Haber

Bilim insanları araştırma sonucunu paylaştı: Koronavirüsün en ciddi belirtisi nedir?

Bilim insanları araştırma sonucunu paylaştı: Koronavirüsün en ciddi belirtisi nedir?

Bilim insanları araştırma sonucunu paylaştı: Koronavirüsün en ciddi belirtisi nedir?
Kasım 16
13:06 2020

Küresel çapta etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgınına ilişkin araştırmalar sürüyor. Bilim insanları yayımladıkları raporlarla insanlara yön verip uyarılarda bulunurken yapılan yeni araştırmada  koku alma probleminin, ateş ve öksürüğe göre daha ciddi bir belirti olduğu ifade edildi.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 322 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 54 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere’de salgınla ilgili yeni bir araştırma yapıldı.

Koronavirüs salgınının önemli rakamlara ulaşmasının ardından hastalığın belirtileri ile ilgili araştırmalarda devam ediyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Londra’da İngiliz bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, koku kaybının, ateş ve öksürüğe göre daha ciddi bir koronavirüs belirtisi olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, koku kaybı yaşayan vatandaşların, diğer belirtilere göre daha fazla temkinli olması gerektiğini açıkladı.

Tat ve koku alma duyusunun geçici olarak kaybedilmesinin koronavirüs belirtisi olabileceğine dair veriler Nisan ayında gündeme gelmeye başlamış ve Mayıs ortalarında resmi KOVID-19 belirtileri listesine eklenmişti.

Koronavirüsle ilgili mevcut kılavuzlara göre, tat veya koku duyusunda kayba uğrayan kişilerin kendilerini karantinaya alması ve test yaptırması gerekiyor. Koku kaybı, ateş ve öksürüğe göre daha ciddi bir koronavirüs belirtisi. (BBC Türkçe)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER