A3 Haber

ABD Dışişleri Bakanı: Macron ile Türkiye’nin son dönemdeki adımlarının agresif olduğu konusunda hemfikiriz

ABD Dışişleri Bakanı: Macron ile Türkiye’nin son dönemdeki adımlarının agresif olduğu konusunda hemfikiriz
Kasım 17
12:43 2020

Türkiye’nin de içinde yer aldığı yedi ülkeyi kapsayan bir veda gezisine Paris’ten başlayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Türkiye’nin son adımlarının oldukça agresif olduğunda hemfikiriz” dedi.

Le Figaro gazetesine konuşan Pompeo, son zamanlarda Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar, Libya ve Doğu Akdeniz gerilimlerini hatırlattı. Pompeo, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Türkiye’nin son dönemdeki adımlarının agresif olduğu konusunda hemfikiriz” dedi.

Pompeo, “Avrupa ve ABD birlikte çalışarak Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bu tarz adımların insanların çıkarına olmadığı konusunda ikna etmeli” dedi.

Türkiye’nin kullanımını arttırdığı askeri kapasitesinin bir endişe oluşturduğunu söyleyen Pompeo, Türkiye’nin NATO’daki varlığı ya da ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nün durumu hakkında bir yorum yapmadı.

Pompeo, çıktığı uluslararası tur kapsamında bugün Türkiye’ye geldi. Pompeo’nun Türkiye programında yalnızca İstanbul’da kilise ziyareti ve dini liderlerle görüşme yer alıyor.