A3 Haber

AKP’nin “Yeliz” kod adlı vekilinden restorasyon skandalı: Tarihi çeşmenin kitabesine babasının adını yazdırdı

AKP’nin “Yeliz” kod adlı vekilinden restorasyon skandalı: Tarihi çeşmenin kitabesine babasının adını yazdırdı
Kasım 25
17:13 2020

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore ettirilen tarihi Vezir Çeşmesi’nin kitabesine Çamlı’nın babası Zeki Ahmed Çamlı’nın adının eklendiği ortaya çıktı.

A3 Haber Merkezi | İstanbul’da 1748 yılında 24. Osmanlı Sultanı I. Mahmud tarafından yaptırılan ve yine bu padişahın adıyla da anılan tarihi Vezir Çeşmesi, Fatih’teki İskenderpaşa Camii yanındaki mevcut yerinde AKP milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore edilmişti.

Karar’da yer alan habere göre Çamlı restore ettirdiği Vezir Çeşmesi’nin yeni kitabesinin çalışması sırasında bir skandala imza attı. Yenilenen kitabede çeşmenin kurucusu Osmanlı padişahı I. Mahmud’un adının yanına Çamlı’nın babasının adı olan Zeki Ahmed Çamlı adı da eklendi. Kitabeye eklenen “Sahibül hayrat merhum Zeki Ahmed Çamlı” yazısı dikkatlerden kaçmadı.

Yeni kitabenin sekizinci satırındaki amatörlük dikkat çekerken, çeşmenin duvarına asılan metinde Çamlı’nın babasının adının geçtiği yer gizlendi. Kitabenin orijinalinin nerede olduğu ise bilinmiyor.

Çamlı tarihi kitabeyi iki yıl önce restore ettirmişti. Açılışa dönemin belediye başkanı Hasan Suver de katılmıştı.