A3 Haber

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın eski Başkemancısı Oktay Dalaysel yaşamını yitirdi

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın eski Başkemancısı Oktay Dalaysel yaşamını yitirdi
Kasım 29
15:31 2020

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda 40 yılı aşkın keman sanatçılığı yapan ve uzun yıllar başkemancı olan Oktay Dalaysel, dün evinde geçirdiği rahatsızlığın ardından yaşamını yitirdi.

CSO’nun uzun yıllar başkemancılığını yapan keman sanatçısı Oktay Dalaysel, 1958’de Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü’nden mezun olduktan sonra Almanya’da Freiburg Yüksek Müzik Okulunda öğrenim görmüştü.

Ankara Devlet Konservatuvarı’nda ve Gazi Müzik Bölümü’nde öğretmenlik de yapan Dalaysel, 1987’de “Keman İçin Gam Metodu ve Yay Çeşitleri” başlıklı kitabı yayımladı.

2018’de Andante Dergisince düzenlenen 8. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülüne değer görülen Dalaysel, CSO’daki 40 yıllık sanat hayatında ulusal ve uluslararası konserlerde Türkiye’ye temsil etti ve pek çok sanatçının yetişmesine katkı sundu.

Evli olan Dalaysel, aynı zamanda CSO keman sanatçısı Ezgi Savaşçı ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Pınar Dalaysel Balcı’nın babasıydı.

Bakan Ersoy’dan başsağlığı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından yayımladığı başsağlığı mesajında, “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın emektar sanatçılarından, emekli başkemancı Oktay Dalaysel’e Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.