A3 Haber

Muhsin Fahrizade suikastının detayları: Üç dakika süren saldırıda elektronik sistemler kullanıldı

Muhsin Fahrizade suikastının detayları: Üç dakika süren saldırıda elektronik sistemler kullanıldı

Muhsin Fahrizade suikastının detayları: Üç dakika süren saldırıda elektronik sistemler kullanıldı
Kasım 30
16:55 2020

Muhsin Fahrizade’ye düzenlenen suikast ile ilgili araştırmalar sürerken, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, suikastın elektronik sistemler kullanılarak yapıldığını açıkladı.

İran’ın nükleer programının babası olarak bilinen Muhsin Fahrizade’ye düzenlenen suikast ile ilgili araştırmalar sürüyor. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, yaptığı açıklamada, suikastın elektronik sistemler kullanılarak yapıldığını açıkladı.

“Tasarlayanın kim olduğunu biliyoruz”

Şemhani, Fahrizade için yapılan cenaze töreninde İran medyasına yaptığı açıklamada, saldırıda, İsrail gizli haber alma teşkilatı MOSSAD ve Halkın Mücahitleri Örgütü’nün rolünün olduğunu savundu.

Şemhani, “Operasyon, çok karmaşık bir operasyondu. Elektronik sistemler kullanılarak yapıldı. Olay yerinde hiç kimse yoktu. Elimizde bazı ipuçları var. Eylemi tasarlayanın da kim olduğunu biliyoruz” dedi. Yetkili, daha önceki açıklamasında suikastın, ‘yeni ve profesyonel yöntemlerle’ yapıldığını söylemişti.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinin ardından başlayan istihbarat zaafı tartışmalarını “psikolojik operasyon” olarak nitelendirilmişti.

Uzaktan kontrollü makineli tüfek bulundu

Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın Fars Haber Ajansı, saldırının, herhangi bir insan faktörü olmadan olay yerine yaklaşık 150 metre uzaklıkta park edilen bir kamyonetin arakasına monte edilmiş uzaktan kontrollü makineli tüfekle gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Ajans, zırhlı araçta olan Fahrizade’nin araçtan indiğinde makineli tüfekle vurulduğunu duyurdu. Saldırının toplam üç dakika sürdüğü, eylem sonunda kamyonetin infilak ettirildiği aktarıldı. Olayda kullanılan kamyonetin 29 Ekim’de yurtdışına çıktığı belirtildi.

Daha önce İran medyasına çıkan haberlerde suikast olayında saldırganlarla koruma ekibi arasında çatışma yaşandığı belirtilmişti. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER