A3 Haber

Karabağ’da ateşkesi denetlemek için Türk-Rus mutabakatı

Karabağ’da ateşkesi denetlemek için Türk-Rus mutabakatı
Aralık 01
10:44 2020

Karabağ’daki ateşkesi denetlemek için kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin kurulumu konusunda Türkiye ve Rusya arasında ortak mutabakat imzalandığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesin denetlenmesi için Türk-Rus Ortak Merkezi’nin kurulumu konusunda mutabakat imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, “Türk-Rus Ortak Merkezinin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanmış, mutabakat imzalanmıştır. Türk-Rus Ortak Merkezinin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ve Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da ateşkesin denetimi amacıyla ortak merkezin kurulması ile ilgili anlaşmaya vardıklarını, merkezdeki personelin her iki taraftan eşit sayıda olacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya ve Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da ateşkesin denetimi amacıyla ortak merkezin kurulması ile ilgili anlaşmaya vardıklarını, merkezdeki personelin her iki taraftan eşit sayıda olacağını belirtti.

Tümgeneral Konaşenkov, “Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı arasında 11 Kasım’da imzalanan mutabakata uygun olarak ateşkesin ve tüm askeri eylemlerin kontrolü için Rus-Türk Ortak Merkezinin konuşlandırılması ve faaliyetlerine ilişkin usul konusunda anlaşmaya varıldı. Merkez Azerbaycan topraklarında kurulacak. Ortak merkezin organizasyon yapısındaki Rus ve Türk personel sayısı eşit olacak” diye konuştu.

Daha önce Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da ateşkesin denetlenmesi amacıyla Türk-Rus Ortak İzleme Merkezi’nin kuruluşuna ilişkin mutabakatın imzalandığını duyurmuştu.