A3 Haber

Kasım ayı ihracat ve ithalat rakamları açıklandı

Kasım ayı ihracat ve ithalat rakamları açıklandı

Kasım ayı ihracat ve ithalat rakamları açıklandı
Aralık 02
11:25 2020

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. İhracat Kasım’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalat yüzde 16,07 artarak 21 milyar 158 milyon dolar oldu.

İhracat Kasım’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalat yüzde 16,07 artarak 21 milyar 158 milyon dolar oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Pandemideki artış, AB’deki küçülme ve takvim etkisiyle ihracatta sınırlı daralmaya rağmen yıl sonunda YEP hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Bakan Pekcan’ın sosyal medyadan paylaştığı açıklamalar şu şekilde

  • İhracatımız Kasım ayında, pandemi ve takvim etkisiyle geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,95 oranında azalarak 16 milyar 88 milyon dolar; ithalatımız ise yüzde 16,7 artışla 21 milyar 158 milyon dolar olmuştur.
  • Kasım’da dış ticaret hacmimiz de yüzde 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76,0; altın hariç karşılama oranı ise yüzde 86,3 olmuştur.
  • Bununla beraber, ülkemiz ekonomisi, 3. çeyrekte yüzde 6,7 büyüyerek verisi açıklanan G20 ülkeleri (17 ülke) arasından en hızlı büyüyen ülke olarak pozitif ayrışmıştır.
  • Küresel ekonomideki daralmaya rağmen gerek büyüme gerekse ihracatımızdaki olumlu gidişat, toparlanmanın başarıyla devam ettiğini gösterirken, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri güçlenmektedir.
  • Dünya genelinde pandemideki artış seyri, en önemli ticaret ortağımız olan AB ekonomisidenki küçülme ve takvim etkisi nedeniyle Kasım ayı ihracatımızdaki sınırlı daralmaya rağmen yıl sonundan YEP hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.
  • Önümüzdeki dönemde de ihracatımızı artırmak için tüm paydaşlarımızla beraber canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin dış ticaretine katkılarından dolayı ihracat camiamıza teşekkür ederim.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER