A3 Haber

Enflasyonun beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından kamuda toplu sözleşme tartışması

Enflasyonun beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından kamuda toplu sözleşme tartışması
Aralık 04
12:16 2020

Kasım ayı enflasyonunun beklentilerin üzerinde yüzde 2,3 olarak açıklanması, kamuda toplu sözleşmeyi tartışmaya açtı. Yetkili sendika MEMUR-SEN ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kamu işvereni ve hakeminin hesap hatası; mutlaka tazmin edilmeli, enflasyon farkıyla geleceğin, enflasyon tazminatıyla geçmişin kayıpları giderilmeli” dedi,

Kasım ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte, TÜİK’e göre enflasyon yıllık bazda yüzde 14,03 oldu.

Yüksek enflasyon, kamuda yapılan, 2021 için yüzde 3+3 zam öngören toplu sözleşmeyi de tartışmaya açtı.

“Kamu çalışanları gelir kaybına uğradı”

Eğitim iş kolunda yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile “Enflasyonun artması, gelirin azalması, kamu görevlilerinin bütçelerinin sarsılması demek. 5. Dönem Toplu Sözleşmedeki teklifimiz kabul edilseydi; ne kadar enflasyon farkı verileceği değil enflasyonun nasıl yenildiği konuşulurdu” dedi.

Kamunun hesap hatası yapması nedeniyle kamu çalışanlarının gelir kaybına uğradığını belirten Yalçın, “Kamu işvereni ve hakeminin hesap hatası; mutlaka tazmin edilmeli, enflasyon farkıyla geleceğin, enflasyon tazminatıyla geçmişin kayıpları giderilmeli. Emeğin sesine kulak verilmeli, maaşlardaki artış masada belirlenmeli, kamu emekçilerinin maaş/gelir kaybına izin verilmemeli” açıklamalarında bulundu.

“Bu inançla sendikacılık yapılmaz”

Yalçın’a yanıt, eğitim iş kolundaki ikinci büyük sendika Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’dan geldi. Geylan; gelir adaletini sağlamayı, emeğin değerini ve ederini artırmayı, “Enflasyonun düşeceğine, ekonominin büyüyeceğine dair inancına” endeksli bir sendikal anlayışla memurların daha çok kayıplarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

KAMU-SEN olarak toplu sözleşme sürecinde yetkili sendikaya kamu çalışanlarının kazanımları için alınacak her eylem kararı için açık çek verdiklerini, ancak bu çağrılarının karşılık bulmadığını belirten Geylan, şöyle konuştu:

“Bu bağnaz tutumu sergileyerek kamu çalışanlarının iki yılını daha telef edenler, şimdi çıkmışlar memurun ve emeklinin gelir kaybının vebalinden ‘Kamu işvereni ve hakeminin hesap hatası’ diyerek sıyırmaya çalışıyorlar… Yemezler! Kamu çalışanlarının kendisine verdiği yetkiyi kullanmaktan aciz olanlar şimdi ‘Enflasyon farkı oluşması, zammı enflasyon değil masanın tarafları belirlesin, teklif ve tepkimizi haklı çıkarıyor’ diye beylik lakırdılarla günü kurtaracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar.”

Yalçın’ın belirttiğinin aksine MEMUR SEN’in toplu sözleşme sürecinde herhangi bir ‘tepki’ göstermediğini söyleyen Geylan, “Pardon; tepki derken? Kapalı kapılar arkasında tepki gösterdiniz de biz mi görmedik? Yoksa, tepki derken kastınız farklı bir şey mi? Efendi, daha Toplu Sözleşmenin ilk gününde sağındaki solundaki sendikalarla uğraşacağına, kamu çalışanlarının gücünü birleştirebilecek feraseti becerebilseydiniz; emin olun işte o zaman ‘maaş zammını masanın tarafları’ belirliyor olacaktı” açıklamasında bulundu.

“Allah kamu çalışanının yardımcısı olsun”

Geylan, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Enflasyon farkı demek, sıfır zam demektir; hedefiniz bundan mı ibaret? Allah kamu çalışanlarının yardımcısı olsun. Kamu çalışanlarının hak ve kazanımları; her durum ve şartta çalışanların yanında saf tutan, kamu çalışanlarının gücünü başka hedeflere ipotek etmeyen, toplu sözleşme masasında çalışanların temsilcileriyle değil işverenle mücadele eden, gerektiğinde masaya çalışanın yumruğunu vurabilen ve emeğin sesini cesaretle haykıran sendikal anlayışla sağlanacaktır.”