A3 Haber

İzmir’deki kent suçları: İBB Başkanı Tunç Soyer imzaladığı protokolü hatırlıyor mu?

İzmir’deki kent suçları: İBB Başkanı Tunç Soyer imzaladığı protokolü hatırlıyor mu?

İzmir’deki kent suçları: İBB Başkanı Tunç Soyer imzaladığı protokolü hatırlıyor mu?
Aralık 07
11:47 2020

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir’deki kent suçlarına karşı açtığı davaları paylaştı. Açılan 34 davanın 17’sinde muhatap İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin olması dikkat çekti. ŞPO son olarak “İzmir yeni Kent Merkezi” olarak adlandırılan Evora İzmir projesinin yükseldiği Alsancak’taki arazi için yeniden yargıya başvurdu. Meslek odalarının açtığı davaların sayısı her geçen gün artarken, kamuoyunda İBB Başkanı Tunç Soyer ile TMMOB’a bağlı meslek odalarının arasında imzalanan işbirliği protokolü tartışmaya açıldı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ile Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İzmir Yeni Kent Merkezi’nde 140 bin metrekarelik Tariş arazilerini kapsayan imar planlarına yeniden dava açacaklarını duyurdu. Konuya ilişkin TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesinin dava gerekçelerinin dikkate alınmadan şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı işleme devam edildiği, plan notlarının imar mevzuatına aykırı olduğu belirtildi.

Meslek odaları, Tariş’in Emlak Konut GYO ile konut, rezidans, ofis, otel ve AVM de yer alan proje yapmak üzere protokol imzaladığı ve daha sonra arsa satışı karşılığı gelir paylaşım ihalesi gerçekleştirdiği bölgenin rant kurban edilmemesi için mücadele ediyor. Meslek odaları, daha önce mahkemeden zaferle ayrıldı ancak Bakanlık tarafından yapılan yeni planlarla hukuk mücadelesini en başından bir kez daha başlatmak zorunda kalıyor.

Kent merkezindeki suça karşı mücadele eden meslek odalarına çevreci yurttaşlar da destek verirken İzmir Büyükşehir Belediyesi meslek odalarını yalnız bırakıyor.

Tariş arazilerini kapsayan alanda Teknik Yapı’nın Evora İzmir projesi yükselecek. Teknik Yapı, projeye büyük önem verirken İzmir Yeni Kent Merkezi olarak adlandırılan bölgede birçok inşaat firması bulunuyor. İnşaat firmalarının parsellediği bölge kentsel dönüşüm kapsamında Ege Mahallesi’nin yanında yer alıyor.

Evora İzmir projesinin sahibi Teknik Yapı….

İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım liderliğindeki Teknik Yapı, İstanbul merkezli bir şirket. Teknik Yapı, baba Nazmi Durbakayım, oğul Umut Durbakayım, Selma Durbakayım ve Esra Gür olarak dört hissedarlı bir aile şirketi.

Özellike İstanbul’da Kartal, Kadıköy, Ataşehir bölgelerinde binaları yükselen şirketin Denizli ve İzmir’de de projesi bulunuyor. Evora İstanbul, Evora Denizli, Evora İzmir, Deluxia Park Business başlıca projeleri….

Teknik Yapı’nın sahibi aynı zamanda Macaristan Trabzon Fahri Konsolosu

Nazmi Durbakayım’ın oğlu Umut Durbakayım Teknik Yapı’daki en büyük hissedar. Umut Durbakayım aynı zamanda Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu görevini yürütüyor. Umut Durbakayım, İzmir’de meydana gelen depremin ardından 20 Kasım tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret ederek kemençe hediye ettiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

“İzmir Yeni Kent Merkezi” adı altında soylulaştırma

Hem merkezi hükümet hem de İBB yöneticileri “İzmir Yeni Kent Merkezi” adı altında bölgeyi makyajlayarak bir cazibe merkezi haline geleceğini iddia ediyor. Bir algı yönetimi sürdürülürken bir başka gerçek de gün yüzüne çıkıyor. Öyle ki “İzmir Yeni Kent Merkezi” adıyla tıpkı TARKEM’in Kemeraltı bölgesinde yaptığı gibi bir soylulaştırma projesi yürütülüyor. Özellikle bölgenin yakınındaki Ege Mahallesi sakinlerinin geleceği merak konusu…

İzmir yeni Kent Merkezi’nde birçok firmanın inşaat projesi sürerken Ege Mahallesi’nde yaşayan Roman vatandaşların “dönüşüm” adı altında yaşayacaklarını takip etmekte yarar var. Öyle ki İzmir bu senaryoya daha önce Bayraklı’da tanık oldu. Bayraklı bölgesine hançer gibi saplanan Folkart’ların önünde çekilen fotoğraf karesi birçok İzmirlilerin hafızasındaki yerini koruyor…

Tunç Soyer “soylulaştırmama” sözünü tutmadı…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik  Planı’nda “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm sadece binaların dönüşümü değil, aynı zamanda bir kültürel ve sosyal dönüşüm projesi olarak kabul ediliyor. “Bu dönüşüm soylulaştırma ile sonuçlanmamak kaydıyla gerçekleşmelidir” ifadelerine yer veriliyor. Başkan Tunç Soyer 2020-2024 Stratejik Planı’na bu ifadeleri bizzat kendisi ekledi. Başkan Soyer’in Meclis tutanaklarına yansıyan ifadeleri şu şekilde;

ŞPO İzmir Şubesi kent suçlarına karşı mücadelesini sürdürüyor

Alsancak’ta “İzmir Yeni Kent Merkezi” olarak pazarlanan bölgedeki projeler, Bayraklı’da yükselen gökdelenler, Selçuk Belevi’de arazisinde tarihi kalıntılara rastlanan CHP’li Özcan Purçu’nun Roman Köy projesi, Kent merkezi Konak’ta Zorlu’nun gökdelen projesi, Karşıyaka’da Bilfen eğitim kurumuna peşkeş çekilen araziler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TARKEM arasındaki yapılan UNESCO protokolü, AKP’li isimlerin defalarca İzmir’e gelerek tanıtımını yaptığı Çeşme’deki proje, Kültürpark revizyon Projesi, İnciraltı’ndaki imar planları, Basmane Çukuru ve meslek odaları tarafından açılan onlarca dava…

Kamuoyunun tartışması gereken bir başka konu da son dönemde İzmir’de açılan davalar baz alındığında ŞPO İzmir Şubesi kentteki tek savunucu konumda yer alması. ŞPO İzmir tek başına kent suçlarına karşı mücadelesini sürdürüyor…

Sadece ŞPO İzmir Şubesi’nin İzmir’de kent suçu ve kamu yararına/mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı 34 dava bulunuyor. Bu davaların 17’si merkezi hükümete 17’si de yerel yönetimlere karşı açılan davalar. (Açılan davaların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz)

Tunç Soyer, imzaladığı protokolü hatırlıyor mu?

Geçen yıl TMMOB`nin kuruluşunun 65. yıldönümü ve Mühendislik, Mimarlık, Şehir Plancılığı Haftasını kutlamak amacıyla TMMOB`ye bağlı meslek odalarının İzmir temsilcileri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde düzenlenen kokteylde bir araya geldi. Tunç Soyer ile TMMOB’ye bağlı meslek kuruluşları bir protokol imzaladı… Protokol basına servis edilirken şu ifadelere yer verildi:

“Düzenlenen etkinlikte Türkiye`de ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve meslek odaları arasında “Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Halk Sağlığının, Kültürel, Tarihi, Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi ve Halka Daha Nitelikli Teknik Hizmet Sunulabilmesi İçin Ortak Mesleki Faaliyet Denetimi ve Teknik İşbirliği Protokolü” imzalandı.”

İBB Başkanı Tunç Soyer ile meslek odaları arasında imzalanan bu protokol kağıt üzerinde atılan imzadan öteye gidemedi. Protokol tam anlamıyla yerine getirilmiş olsaydı sadece şehir plancıları İzmir’de alınan kent suçu niteliğindeki 34 kararı mahkemeye taşımasına gerek kalmazdı. Öyle ki açılan davaların birçoğunda muhatap İzmir Büyükşehir Belediyesi…

  • İBB Başkanı Tunç Soyer, TMOBB bağlı meslek odalarıyla imzaladığı bu protokolü hatırlıyor mu?
  • İBB Başkanı Tunç Soyer, kent suçlarına karşı meslek odaları ve yurttaşlarla birlikte hareket edecek mi?
  • İBB Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in İstanbullaştırılması projesinde hangi konumda yer alacak?

TMMOB İzmir İKK ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği protokolü imzalandığı gün…

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER