A3 Haber

Davutoğlu: Gelecek Partisi kurulmasaydı bugün konuşan çoğu kişi konuşamaz halde olurdu

Davutoğlu: Gelecek Partisi kurulmasaydı bugün konuşan çoğu kişi konuşamaz halde olurdu
Aralık 15
15:24 2020

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Asgari ücret, reform ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafa yönelik açıklamaları değerlendirirken partisi hakkında konuşan Davutoğlu, “Gelecek Partisi kurulmasaydı bugün konuşan çoğu kişi konuşamaz halde olurdu” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Teşkilat İstişare Toplantısı’nda konuştu. Asgari ücret ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı destek paketiyle ilgili konuşan Davutoğlu “Milletin hukukunu göz ardı ederseniz millet sizden hesap sorar. Acı reçete sunduğunuz millet, sizden acı bir şekilde hesabını sorar” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

 • Gelecek Partisi kurulmasaydı bugün konuşan çoğu kişi konuşamaz halde olurdu ve iktidarın reform çağrıları gündeme gelmemiş olurdu. Eğer iktidar reform dönemi başladığını ilan ediyorsa bunda en büyük pay Gelecek Partisi’nin kadrolarının verdiği mücadelenindir.
 • Gelecek Partisi’ni kurarken, Türkiye’deki soğuk savaş kutuplaşmasını bitireceğiz dedik. Açıkladığımız güçlendirilmiş parlamenter sistem önerimizin ardından bütün siyasi partilere görüşme talebinde bulunduk ve çok geniş çaplı etki yaptı.

İttifak açıklaması

 • Siyasi iklimi değiştiriyoruz, daha da değiştireceğiz. Bakmayın medya ambargolarına, bakmayın üzerimize gelinmesine, bakmayın 90’lı yılların çete mantığıyla Genel Başkan Yardımcımızın evinin kurşunlanmasına kadar giden saldırılara. Bunların hepsi geçecek.
 • Gelecek Partisi şu veya bu ittifaka eklemlenmek için kurulmuş bir parti değildir. Gelecek Partisi kendi vizyonunu tek başına iktidara taşımak iddiasıyla yola çıkmış insanların partisidir.

“Ne birilerini iktidar etmek için, ne de birilerini iktidardan etmek için parti kurduk”

 • Biz ne birilerini iktidar etmek için, ne de birilerini iktidardan etmek için parti kurduk. Biz milleti iktidar kılmak için parti kurduk. Hesabımız ve yolumuz, bir seçimlik bir hesap, bir seçimlik bir yol değildir.
 • 83 milyonda kimsenin akşam evine ekmek götürme kaygısını duymayacağı adil bir ekonomik düzen kuracağız.

“Partiler siyasi düşünce kulüpleri değildir” 

 • Partiler siyasi düşünce kulüpleri değildir. Ankara’da bürokratik koridorlarda ve İstanbul’da plazalarda siyaset anlayışına karşı biz mezralarda, köylerde, sokaklarda, varoşlarda, büyük kitlelerin arasında siyaset yapacağız.
 • Türkiye’de bugün ekonomik geçim derdiyle intihar edenlerin isimleri ‘meçhul kişiler’ olarak kayıtlara geçiyor. Böyle bir dönemde Gelecek Partisi seçkinlerin partisi değil, kimsesizlerin partisi olmak iddiasındadır.

“Esnaf evine ekmek götüremiyorsa ülkenin huzur bulması mümkün değil” 

 • Ben bir esnaf çocuğuyum. Esnaf teşkilatı yalnızca bir ekonomik teşkilat değildir, Anadolu’yu bir medeniyet hamuruyla yoğuran ahilik geleneğinin devamıdır. Esnaf evine ekmek götüremiyorsa, kepenkler iniyorsa ülkenin huzur bulması mümkün değildir.
 • Tek başına çalışan birine de, yüz kişiye istihdam sağlayan bir restorana da 1000 lira hibe veriyorlar. Allah aşkına bunun mantığı nedir? Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

“Rezervleri Ekonomi Bakanı’nın fantezileriyle tüketirseniz…” 

 • Siz 9 ay içinde Hazine’nin bütün kaynaklarını, ihtiyat akçesini, döviz rezervlerini bir cahil Ekonomi Bakanı’nın fantazileriyle tüketirseniz sonunda esnafınıza işte böyle devede kulak olmayan şeyler verirsiniz.
 • Bütçe açığı 245 milyar liraya çıktı. 245 milyar lira bütçe açığı olan yerde esnafa 5 milyar desteği destek zannediyorlar. Peki nereye gidiyor bu bütçe açıkları? Nereye gitti bu para?

“Türkiye’nin kanını tükettiler” 

 • Toplam tarımsal destek 22 milyar lira, müteahhitlere Kamu Özel İşbirliği üzerinden ödenen para 30 milyar lira. Nasıl bir adalet anlayışı bu? Türkiye’nin bütün çiftçilerine 22 milyar vereceksiniz, 5 müteahhite 30 milyar vereceksiniz. Türkiye’nin kanını tükettiler.
 • Siz kimin yanındasınız? Rantiyeci 3-5 müteahhitin yanında mısınız, halkın yanında mısınız? Faiz lobisinin yanında mısınız, faizin sömürdüğü halkın yanında mısınız?

“Asgari ücretten vergi ve kesintiler kaldırılsın” 

 • Asgari ücretten bütün vergi ve kesintiler kaldırılsın ve asgari ücret net olarak 3.300 Türk Lirası olsun.
 • Milletin hukukunu göz ardı ederseniz millet sizden hesap sorar. Acı reçete sunduğunuz millet, sizden acı bir şekilde hesabını sorar.

“Bazı bakanlar hesap vermek gerektiğinde siyaset dışı oluyorlar” 

 • Türkiye’de bazı bakanlar var ki Meclis’e hesap vermek gerektiğinde siyaset dışı bakan oluyorlar, millete veya diğer siyasi partilere hakaret etmek istediklerinde birden siyaset geçmişlerini hatırlıyorlar.
 • İçişleri Bakanı’nın bize dönük olarak Meclis’te ifadeleri bugünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden açık bir sapmadır ve siyaset yapacaksa bunu doğru bir zeminde doğru bir yöntemle yapmak zorundadır.

“Türkiye yaptırımlarla hizaya sokulacak ülke değildir” 

 • Türkiye ambargolarla, müeyyidelerle ‘yola getirilecek’, ‘hizaya sokulacak’ bir ülke değildir. Bu onurlu halk, geçmişte Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra olduğu gibi her türlü yaptırımı kendi iradesiyle kıracak güce sahiptir.
 • Bugün siyasi ihtilaf içinde olsak da dışarıdan bir baskı geldiğinde devletimizin ve milletimizin çıkarlarının yanında oluruz ve açık bir tavır takınırız. Ancak bu yaptırımlara gelen sürede iktidar ne yaptı? Türkiye’nin hukukunu koruyabildi mi?

‘Aptal olma’ diye mektup alıp susarsanız yaptırımla karşılaşırsınız 

 • Bir başka ülkenin devlet başkanından “Aptal olma” diye mektup alıp susarsanız caydırıcılığınızı kaybedersiniz ve bir günde böyle yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız. O zaman da dedik, bir kişiye güvenmeyin, Türkiye’nin çıkarlarını Trump’a yatırmayın dedik.”