A3 Haber

BioNTech’in kurucu ortağı Türeci: Esas amacımız kanserle savaşmak

BioNTech’in kurucu ortağı Türeci: Esas amacımız kanserle savaşmak

BioNTech’in kurucu ortağı Türeci: Esas amacımız kanserle savaşmak
Aralık 16
18:19 2020

Covid-19’a karşı aşı geliştiren BioNTech firmasının baş tıbbi sorumlusu ve kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci, ocak ayından bu yana aşı geliştirme sürecinde “maraton koştuklarını” aktardı. BioNTech’in asıl amacının kanserle savaşma olduğunu söyleyen Türeci, “Kansere odaklanmış olsak da, virüslere nasıl saldırılacağı konusunda da çok şey öğrendik” dedi.

Amerikan şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüse karşı aşı geliştiren Almanya merkezli BioNTech’in kurucu ortağı ve bilim insanı Dr. Özlem Türeci, aşı için ocak ayından itibaren maraton koştuklarını söyledi. USA TODAY’e konuşan Türeci, “Daha koşacak çok yolu var gibi gözüküyor çünkü aşı henüz sadece iki ülkede onaylanmış durumda ve daha teslim edilecek milyonlarca doz aşı var” dedi.

“İki kanser aşısı geliştirdik”

Koronavirüsü aşısını geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından olan ve şirketin baş tıbbi sorumlusu olarak on yıldan fazla süredir eşi ve kurucu ortağı Dr. Uğur Şahin ile birlikte mRNA teknolojisine dayalı aşılar geliştiren Türeci, “Esas amacımız kanserle savaşmaktı” ifadelerini kullandı. mRNA teknolojisiyle iki kanser aşısı geliştirdiklerini belirten Türeci, birinci aşıda melanom hastaları için bir aşı geliştirirken ikinci olarak tümörü bulunan hastaların genetiğinden örnekler alarak kişinin bağışıklık sistemini onunla savaşmak için eğiten bir kişisel mRNA aşısı geliştirdi.

“Virüslere nasıl saldırılacağı konusunda çok şey öğrendik”

Kanser aşılarını geliştirirken bağışıklık sisteminin istediklerini yapması için mRNA’yı nasıl manipüle edeceklerini öğrendiklerini belirten Türeci, “mRNA bizim için bağışıklık sistemini modüle etmenin bir yolu. Bağışıklık sistemi, bizi patojenlere karşı, virüslere karşı savunmak için gelişmiş bir sistem” dedi.

Türeci, şöyle konuştu:

“BioNTech kansere odaklanmış olsa da, bağışıklık sistemi virüslere karşı tasarlandığı için, virüslere nasıl saldırılacağı konusunda da çok şey öğrendik. Ocak ayında koronavirüsü ilk duyduğumda, şirketin buna karşı bir aşı üzerinde çalışması gerektiğini biliyordum. Bunu bir görev olarak gördük. Şirketimizde katkıda bulunabileceğimizi düşündüren teknolojilerimiz, yeteneklerimiz ve becerilerimiz var”

Türeci, iki aşıyı karşılaştırmayı reddederken “Aşılar, güvenlik ve etkinlik açısından çok benzer, ancak belki de yan etkiler açısından biraz farklıdır. Farklılıkları vurgulayan daha fazla veri yayınlanacaktır. Ben hangisini alacağımı biliyorum” dedi.

“Amaç sürü bağışıklığı”

Aşıyı buldukları için maratonlarının henüz bitmediğini belirten Türeci, “Amaç, insanların yüzde 60 ila yüzde 70 sürü bağışıklığına sahip oluncaya kadar katkıda bulunmak, çünkü normale dönmenin tek yolu bu, sadece kişisel olarak değil, işlerimizle de bu” ifadelerini kullanırken “Bu bizi en azından önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar tetikte tutacak” dedi.

Türeci, aşının kanserli veya diğer bağışıklığı zayıflatan rahatsızlıkları olan kişiler ve çocuklar için güvenli olduğundan emin olmak için klinik denemelerin devam edeceğini de sözlerine ekledi. Türeci, “Geçtiğimiz kış olan karantinanın ardından aşılar uygulanmaya başladığında ve sürü bağışıklığı kazanıldığında tekrar kanser çalışmalarımızı hızlandırmayı umuyoruz” ifadelerini kullanırken kendisinin ve BioNTech’teki diğer personelin tutkularının kanser aşıları olduğunun altını çizdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER