A3 Haber

CHP’den kanun teklifi: Kalıcı yaz saati uygulaması kalksın, Albayrak gitti ama çilesi bitmedi

CHP’den kanun teklifi: Kalıcı yaz saati uygulaması kalksın, Albayrak gitti ama çilesi bitmedi

CHP’den kanun teklifi: Kalıcı yaz saati uygulaması kalksın, Albayrak gitti ama çilesi bitmedi
Aralık 24
12:55 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kamuoyunda sıklıkla tartışılan ve 14 Mart 2016’da kalıcı hale getirilen “yaz saati” uygulamasının kaldırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Ağbaba, “Berat Albayrak gitti ama çilesi bitmedi” dedi.

Verdiği kanun teklifiyle ilgili konuşan CHP!’li Veli Ağbaba, “Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ısrarıyla Bakanlar Kurulu gündemine gelen ve 2016’da uygulamaya giren kalıcı yaz saati uygulamasının yıllardır milyonlarca çalışanı ve öğrencileri olumsuz etkilediğini ve enerji tüketimini artırarak milyarlarca lira israfa neden olduğunu” belirtti.

Sözcü’de yer alan habere göre, AKP hiçbir talep olmamasına ve Türkiye’nin coğrafi konumuna uymamasına rağmen,  yaz saati uygulamasını getirdiğini belirten Ağbaba, “AKP, dayatmacı bir anlayışla kış saati uygulamasını kaldırıp ‘enerjide verimlilik’ iddiasıyla kalıcı yaz saati uygulamasını getirdi. Devrik Bakan Berat Albayrak’ın ısrarıyla hukuka aykırı bir şekilde yürürlüğe konulan saat uygulaması yüzünden yıllarca öğrenciler karanlıkta okula gitmek zorunda kaldı, milyonlarca çalışan karanlıkta işe gitti, 83 milyon gün yüzü görmedi. Danıştay’ın ‘yetkisizlik’ nedeniyle yürütmeyi durdurmasına rağmen, kalıcı saat uygulaması uygulandı ve içinde bulunduğumuz kış günlerinde hâlâ da uygulanmaya devam ediyor. Herkes bu uygulamadan şikâyetçi. Üstelik enerjide verimlilik sağlamadığı da gerek üniversitelerin, gerek Elektrik Mühendisleri Odası’nın verileriyle de tescillendi. Hanelerin elektrik giderleri, dayatılan bu uygulama nedeniyle kat be kat artmış durumda. Berat Albayrak gitti ama çilesi bitmedi. Bu uygulamadan bir an önce dönülmesi gerekiyor” dedi.

Kış saati uygulamasının hızlıca uygulanması gerektiğini belirten CHP’li Veli Ağbaba’nın kanun teklifinde şu maddeler yer aldı:

  • Madde 1– 26/12/1925 tarihli ve 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2’inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  • Madde 2– Griniç’e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Türkiye Cumhuriyeti’nde her yıl mart ayının son pazar günü saatler; saat 03.00’da bir saat ileri ve ekim ayının son pazar günü saat 04.00’da bir saat geri alınır.
  • Madde 2– 697 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  • Geçici Madde 1– Bu maddeyi ihdas eden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte bir sonraki haftanın pazar günü saatler bu maddeyi ihdas eden Kanuna uygun şekilde düzenlenir.
  • Madde 3– Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  • Madde 4– Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

İlgili Haberler

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER